• 2016-10-20

Nieznane oblicza Japonii

Organizowany już po raz trzeci przez Ambasadę Japonii przegląd nowego kina japońskiego Nieznane oblicza Japonii to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć produkcje często nie pokazywane dotąd w Polsce. Fundacja Japońska (Japan Foundation) co roku przygotowuje pakiet filmów, które wyświetlane są w zaledwie kilku krajach europejskich. Tylko jedno kino w każdym kraju ma okazję ten zestaw zaprezentować. Przegląd będzie odbywał się w kinie Elektronik w dniach od 25 do 28 października.

Shotaro Kobayashi, „Maesutoro!” – kadr filmu (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Shotaro Kobayashi, „Maesutoro!” – kadr filmu (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

W tegorocznym zestawie znajdują się cztery filmy fabularne czterech różnych twórców, utrzymanych w różnej stylistyce. Motywem przewodnim filmów jest muzyka i rola, jaką odgrywa w życiu ich bohaterów. Dla jednych jest lekiem na rozterki wewnętrzne i smutek, dla innych staje katalizatorem do wprowadzenia zmian, a innych prowadzi do odkrycia nieuświadomionych zakamarków duszy. Cztery filmy, które należą do nurtu kina popularnego, rzadko prezentowanego w Polsce, pokazują różne aspekty życia w Japonii i różnych przedstawicieli społeczeństwa. Dzięki nim można podejrzeć, jak wygląda życie mnicha buddyjskiego, realia szkoły japońskiej czy świat muzyków orkiestrowych.

Plan projekcji:

  • 25 października, godz. 19.00: Abraxas (Aburakusasu no matsuri), reż. Naoki Kato, Japonia 2010, 113 min. występ na bębny taiko w wykonaniu Ryotaro Sakamoto
  • 26 października, godz. 20.15: Królik z orkiestry (Gakutai no usagi), reż. Takuji Suzuki, Japonia 2013, 97 min.
  • 27 października, godz. 20.00: Maestro! (Maesutoro!), reż. Shotaro Kobayashi, Japonia 2015, 129 min.
  • 28 października, godz. 19.00: Koncert muzyki filmowej w wykonaniu Kany Yatsuzuki i Tatsuro Yokoyamy
  • 28 października, godz. 20.00: Z pieśnią na ustach (Kuchibiru ni uta o), reż. Takahiro Miki, Japonia 2015, 132 min.

Nieznane oblicza Japonii
Od 25 do 28 października 2016 roku
Kino Elektronik  w Warszawie

Dodaj komentarz