• 2016-10-20

Andrzej Wajda 40/90 w Krakowie

Do 27 października w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie można oglądać wystawę Andrzej Wajda 40/90. 6 marca 2016 roku Andrzej Wajda skończył 90 lat; zrealizował jak dotychczas 40 filmów fabularnych – stąd tytuł wystawy: 40/90.

 „Andrzej Wajda. 40/90” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Andrzej Wajda. 40/90” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa prezentuje w porządku chronologicznym wszystkie fabularne filmy Andrzeja Wajdy, które powstawały przez ponad 60 lat: od Pokolenia – debiutu z 1954 roku aż do Powidoków – najnowszego filmu o Władysławie Strzemińskim, który swoją premierę będzie miał w marcu 2017 roku.

Na planszach wystawy oprócz fotosów, werków i plakatów, znajdują się także fotokody odsyłające do fragmentów filmów i zwiastunów. Teksty autorstwa prof. Krzysztofa Kornackiego są w języku polskim i angielskim. Tłumaczenie – Edyta Skrobiszewska. Korekta angielska – Paweł Włochacz, Simone Clare, Korekta polska – Maria Armata. Scenariusz, redakcja, wybór ilustracji i fragmentów filmowych – Natalia Chojna. Współpraca – Robert Jaczewski. Garfika – Ola Kot.

Wystawa powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zrealizowana została przez Filmotekę Narodową we współpracy z wieloma instytucjami – przede wszystkim studiami filmowymi: Kadr, Zebra, Tor, a także CRF, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA i Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Wystawa jest bezpłatnie wypożyczana instytucjom.

Andrzej Wajda 40/90
Kurator: Natalia Chojna
Od 5 do 27 października 2016 roku
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz