Projekt Sztuka w Szczerym Polu

Trwa zbiórka na kolejny projekt w Szczerym Polu, Miejscu Spotkań Artystycznych nad zalewem w Kryspinowie koło Krakowa. Planowana na przedostatni weekend października prezentacja sztuki nosi tytuł Dotknięcie wody.

„Zalew Kryspinów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zalew Kryspinów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści, którzy wezmą udział w projekcie:

Elżbieta Kalinowska-Motkowic, Projekt Sztuka w Szczerym Polu

W swojej twórczości zajmuje się problemem czasu, obecności, pamięci, egzystencji i medytacji. Kreuje własny system zapisu, język wizualny podobny do pisma, składający się z abstrakcyjnych znaków pisanych/rysowanych ekspresyjnym gestem. Artystka tworzy obrazy, ale również realizuje zapisy w przestrzeni publicznej, na ścianach i na ulicy. W ramach projektu Elżbieta Kalinowska-Motkowicz zaprezentuje film, dla którego ekranem i zarazem ważnym obszarem odniesienia będzie otaczająca nas natura. Artystka studiowała na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, w pracowni Jonasza Sterna. Obecnie jest profesorem Politechniki Koszalińskiej, na kierunku wzornictwo, gdzie prowadzi pracownię rysunku.

Małgorzata Markiewicz, Kampania finansowania społecznościowego Sztuka w Szczerym Polu

Autorka obiektów, rzeźb, fotografii, instalacji. Od pewnego czasu zajmuje się zagadnieniem domu oraz domowości, rozpatrywanym z perspektywy zmian architektonicznych, społecznych, ekonomicznych i kulturowych w obrębie Europy. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2004, 2011). Rezydentka London Summer Intensive, Londyn, Anglia, (2015), CRIR, Christiania, Kopenhaga, Dania (2014), Botkyrka Residence, Tumba, Szwecja (2013), Factory for Art&Design, Kopenhaga (2011), SPACES, Cleveland, Ohio, USA (2007) oraz HIAP, Cable Factory, Finlandia (2006). Studiowała na ASP w Krakowie, gdzie uzyskała tytuł doktora sztuki oraz na Konstfack w Sztokhlomie. W projekcie Sztuka w Szczerym Polu Małgorzata Markiewicz zrealizuje na plaży instalację, która pozwoli na intensyfikację naszych doznań dotykowych czy węchowych. Publiczność zostanie zaproszona do wyjątkowego spaceru wśród zapachów i uczestniczenia w procesie odkrywania właściwości niektórych roślin czy substancji.

Małgorzata Mirga-Tas, Zbiórka Sztuka w Szczerym Polu

Artystka zajmuje się rzeźbą i malarstwem. Jej obrazy mają charakter ornamentalny, lubi intensywną kolorystykę, połączoną z mocnym kontrastowym konturem. Często dodaje do nich fragmenty tkanin, wycinki z czasopism, cekiny itp. Jej tożsamość romska ma duży wpływ na tematykę prac. Bohaterami obrazów są Romowie z osiedli i osad romskich, których miała okazję poznać osobiście. Chce pokazać kulturę romską w taki sposób, by wzbudzić refleksje nad sytuacją Romów we współczesnym świecie. Od ponad dziesięciu lat zaangażowana działaczka i aktywistka romska, pracująca głównie na polu edukacji i sztuki. Jest organizatorką, kuratorką i koordynatorką projektu Romani Art oraz corocznego (5 edycji) międzynarodowego pleneru romskiego JAW DIKH! Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Józefa Sękowskiego w 2004 roku. W Szczerym Polu Małgorzata Mirga-Tas zrealizuje instalację, której głównym elementem będą drzewa. Artystka w symboliczny sposób pokaże relacje pomiędzy światem natury i kultury.

Andrzej Bębenek, Projekt Sztuka w Szczerym Polu

Artysta zajmuje się malarstwem, fotografią, grafiką i instalacją. Od wielu lat fascynuje się rombem. Ta fascynacja ma emocjonalny charakter, chociaż nie pozbawiona jest filozoficznej refleksji. Można powiedzieć, że artysta prowadzi twórczy dialog z tą figurą geometryczną, mimo iż przecież ma do czynienia z jej niezmiennym kształtem. Andrzej Bębenek studiował na Wydziale Grafiki w Akademi Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni Mieczysława Wejmana. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W Szczerym Polu artysta pokaże instalację, której celem jest zarówno integracja, jak i wykluczenie stałych form geometrycznych, poddanych działaniu nieustannej aktywności wody. Być może instalacja artysty stanie się dla publiczności okazją do refleksji i do własnej próby aranżacji przestrzeni.

Zapraszamy do wsparcia projektu na stronie polakportafi.

Projekt Szczere Pole: Dotknięcie wody
Od 22 do 23 października 2016 roku
Zalew Kryspinów koło Krakowa

Dodaj komentarz