• 2016-10-19

Prawdziwe życie to to nie jest

Galeria Miejsce przy Miejscu we Wrocławiu zaprasza na wystawę fotografii Dominiki Gęsickiej pt. Prawdziwe życie to to nie jest.

Fot. Dominika Gęsicka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Dominika Gęsicka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spitsbergen, największa wyspa Norwegii, położona w archipelagu Svalbard. Noc i dzień, polarne; pustkowia i białe niedźwiedzie. Longyearbyen, stolica archipelagu, to niewielka ludzka osada – światełko cywilizacji w ciemnym obszarze dziczy. Dominika Gęsicka po raz pierwszy pojechała tam w sierpniu 2015 roku, potem jeszcze dwukrotnie wracała. Cykl To nie jest prawdziwe życie jest efektem tych wyjazdów.

Miasto jest niewielkie, trzy główne ulice, około 2000 mieszkańców – liczby nie robią wrażenia. A jednak jest coś w tym skrawku ludzkiego świata, co przyciąga wszystkich tych, którzy szukają wytchnienia – od starego życia, własnej historii, innych ludzi. To nie jest prawdziwe życie, nie ma tu miejsca na przyszłość, dalekosiężne plany. Ludzie – jak Dominika, wpadają tu na chwilę (nawet jeśli ta chwila to 5 lat, kontrakt badawczy, to czas żeby zapomnieć) i wracają. Gęsicka fotografuje ten absurd, wypchanego białego niedźwiedzia – metaforę tego miejsca i życia. Wszystko jej się miesza i my sami nie wiemy, czy patrzymy na monumentalny pejzaż groźnych gór, czy hałdę zwierzęcych skór i koców. Im dłużej się przyglądamy, tym bardziej nie wiemy, które życie nie jest prawdziwe. Czy tam, gdzie niedźwiedź podchodzi nocą pod drzwi a śmierć jest jednak realna, czy tu?

Fot. Dominika Gęsicka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Dominika Gęsicka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dominika Gęsicka – pochodzi z Włocławka, obecnie mieszka w Warszawie. Ukończyła stosunki międzynarodowe na warszawskiej SGH, jest na trzecim roku fotografii w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. Jest laureatką programu Show Off Miesiąca Fotografii w Krakowie (2014). Otrzymała grant fundacji Ideas Tap oraz agencji Magnum Photos na dokończenie projektu This is not real life (2015). Jest finalistką konkursu Lens Culture Exposure Awards (2016). Należy do kolektywu fotograficznego People You May Know.

Dominika Gęsicka, Prawdziwe życie to to nie jest
Kurator: Łukasz Rusznica
Od 20 października do 11 listopada 2016 roku
Wernisaż: 20 października 2016 roku, godz. 19.00
Miejsce przy Miejscu we Wrocławiu

Dodaj komentarz