• 2016-10-19

Biała siła, czarna pamięć

19 października Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprezentuje spektakl Biała siła, czarna pamięć na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu.

 „Biała siła, czarna pamięć”, Teatr Dramatyczny w Białymstoku, fot. Bartek Warzecha (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Biała siła, czarna pamięć”, Teatr Dramatyczny w Białymstoku, fot. Bartek Warzecha (źródło: materiały prasowe organizatora)

Punktem wyjścia dla przedstawienia Biała siła, czarna pamięć stała się książka – zbiór reportaży Marcina Kąckiego. Spektakl nie jest jednak adaptacją, wiernym przeniesieniem bohaterów i sytuacji zebranych przez dziennikarza. Autorzy przedstawienia inspirowali się historiami i ludźmi. Nikogo nie osądzali i nie oceniali. Przedstawili swoje racje, przyjrzeli się pewnym postawom i postawiali pytania. Nieraz niełatwe, ale to właśnie w teatrze nie powinno być łatwych pytań, ani tym bardziej łatwych odpowiedzi.

Białą siłę, czarną pamięć wyreżyserował Piotr Ratajczak, który odpowiada także za opracowanie muzyczne. Scenografię i kostiumy stworzyła Matylda Kotlińska. Adaptacji dokonał Piotr Rowicki, a ruchem scenicznym zajął się Arkadiusz Buszko. Autorskich konsultacji udzielił Marcin Kącki. W spektaklu występują: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Aleksandra Maj, Bernard Bania, Rafał Olszewski, Piotr Szekowski oraz gościnnie: Paweł Pabisiak i Michał Tokaj.

Premiera spektaklu odbyła się 16 kwietnia 2016 r. Teraz przedstawienie będą mogli obejrzeć widzowie w Zabrzu. Rzeczywistość Przedstawiona to wydarzenie organizowane od 2001 roku przez Miasto Zabrze i zabrzański Teatr Nowy. Festiwal wymyślił nieżyjący już Stanisław Bieniasz, pisarz i dramaturg, a współtwórcami byli: Andrzej Lipski, aktor i wieloletni Dyrektor Naczelny i Artystyczny zabrzańskiej sceny oraz Bogdan Ciosek – reżyser.

Festiwal ukazuje nurt teatru ukierunkowany na realizacje i interpretacje dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 roku, który stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości” i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym i religijnym. Co roku do udziału w festiwalu zapraszane są najwybitniejsze polskie inscenizacje teatralne, które prezentowane są na scenie Teatru Nowego, jak również w obiektach postindustrialnych, charakterystycznych dla regionu śląskiego. W skład tegorocznego Jury wchodzą: Zenon Butkiewicz, Ingmar Villqist oraz Lech Raczak.

Pokaz białostockiego spektaklu odbędzie się w środę, 19 października o godz. 20.00 w Kopalni Sztuki, przy ul. Hagera 41 w Zabrzu. Na scenie Teatru Dramatycznego Białą siłę, czarną pamięć będzie można zobaczyć 26 października (godz. 19.00), 25 listopada (godz. 20.30) oraz 26 i 27 listopada (godz. 20.00).

Piotr Ratajczak | Biała siła, czarna pamięć
19 października 2016 roku, godz. 20.00
XVI Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu

Dodaj komentarz