Konstruktywizm to problem, a nie estetyka

Muzeum Współczesne Wrocław po raz pierwszy w Polsce przedstawia oryginalną twórczość Zbigniewa Gepperta, twórcy koncepcji Cub’artu, autora projektów graficznych, pisarza i autora komiksów.

„Zbigniew Geppert i Margareta Bohlin-Carlson, szwedzka fotografka i pisarka. Galeria Aronowitsch w Sztokholmie”, 1970 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zbigniew Geppert i Margareta Bohlin-Carlson, szwedzka fotografka i pisarka. Galeria Aronowitsch w Sztokholmie”, 1970 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Geppert studiował na Wydziale Samochodów i Ciągników Politechniki Warszawskiej, w Ecole d’Architecture w Lozannie oraz na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Swoja kluczową koncepcję Cub’artu stworzył na emigracji w Szwecji, dokąd wyjechał z rodziną na początku 1965 roku. Została ona zaprezentowana w 1969 roku na wystawie w Club 44 w La Chaux-de-Fonds (Szwajcaria) oraz w Galerii Aronowitsch w Sztokholmie (1970). W styczniu 1975 przeniósł się do Francji, gdzie zmarł w 1982 roku. Zbigniew Geppert należał do artystycznej rodziny Geppertów, z której wywodził się także o pokolenie starszy od niego Eugeniusz, założyciel Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Prace artysty znajdują się w kolekcji Moderna Museet w Sztokholmie oraz w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Wystawa w Muzeum Współczesnym Wrocław obejmuje instalację złożoną z 54 obrazów, modele, projekty graficzne i archiwalia.

Konstruktywizm to problem, a nie estetyka. Zbigniew Geppert (1934–1982)
Kuratorka wystawy: Dorota Monkiewicz
Od 21 października do 5 grudnia 2016 roku
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz