• 2016-10-19

Earl Thomas w cyklu Blues Fama

27 października Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na koncert z cyklu Blues Fama. Na scenie wystąpi Earl Thomas.

Earl Thomas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Earl Thomas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Choć studiował śpiew klasyczny i od wielu lat para się komponowaniem dla gwiazd tak wielkich, jak Etta James, Solomon Burke, Screamin’ Jay Hawkins czy Tom Jones, jego największym atutem są bezsprzecznie sceniczna charyzma i głos: mocny jak dzwon, miejscami okraszony charakterystyczną chrypką, chwytający za serce. Jak skrzyżowanie Ike’a Turnera z Sealem.

Earl ma koncie występy na najbardziej prestiżowych festiwalach świata – w tym na Montreux Jazz – oraz dwanaście albumów. Jego utwory były wykorzystywane w wielu filmach i serialach telewizyjnych (m.in. Ostry dyżur). Nic dziwnego, że nazywają go „the Blues Ambassador”. Earl Thomas wystąpił również w Białymstoku na festiwalu jesień z Bluesem w 2013 roku.

Urodził się w muzycznej rodzinie w Tennessee, w której każdy na czymś grał lub śpiewał: mama interesowała się gospelem, tata – bluesem. W ten sposób poznał klasykę tych dwóch gatunków: artystów takich, jak Muddy Waters, Otis Redding, Mahalia Jackson, Aretha Franklin, Tina Turner, Gladys Knight, i wszyscy wykonawcy wiązani z wytwórnią Stax. Na własną rękę odkrył, i dorzucił do tej mieszanki twórców wczesnego rocka, jak Jimi Hendrix, Janis Joplin, Rod Stewart, oraz zespoły The Rolling Stones, The Beatles, czy Led Zeppelin. Twierdzi, że to nie on wybrał muzykę, ale ona jego: „pisarz musi pisać, malarz musi malować, a ja muszę śpiewać!”

  • Earl Thomas – śpiew
  • David Fleschner – instrumenty klawiszowe
  • Vyasa Dodson – gitara
  • Tom Goicoechea – perkusja
  • William Athens – gitara basowa

Earl Thomas | Blues Fama
27 października 2016 roku, godz. 19.00
Białostocki Ośrodek Kultury

Dodaj komentarz