Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej

Wystawa pokonkursowa V Międzynarodowego Biennale Grafiki Cyfrowej – Gdynia 2016 odbędzie się w nowej hali wystawienniczej Centrum Designu Gdynia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Gala otwarcia wystawy połączona z rozdaniem nagród będzie miała miejsce 19 października.

„Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej Gdynia 2016” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej Gdynia 2016” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grafika cyfrowa należy obecnie do najszybciej rozwijającej się dziedziny, której osiągnięcia są analizowane i rozpowszechniane w szerokich kręgach artystów i zwolenników nowych mediów na całym świecie. Z racji możliwości, jakie nam oferuje, w oparciu o tradycję i dorobek grafiki warsztatowej, prace, które obecnie powstają najpełniej oddają istotę XXI wieku, stąd tak intensywny rozwój i ogromne zainteresowanie we wszystkich ośrodkach współczesnego świata.

Ekspozycja będzie gościła artystów między innymi z Francji, Grecji, Indii, USA, Kanady, Norwegii, UK, Izraela, Japonii, Chin, Finlandii, Estonii, Czech. Skala przedsięwzięcia, ranga twórców, którzy wezmą w nim udział, nie mają obecnie swojego odpowiednika w kalendarzu przeglądów tej dyscypliny sztuki w Europie zaś miejsce ekspozycji w szczególny sposób podkreśla otwartość na eksperyment.

Zastosowanie technologii cyfrowych do celów artystycznych zmieniło sytuację współczesnej sztuki. Pojawiły się formy działań artystycznych, których źródłem są koncepcje nowych, nietypowych narzędzi do budowania przekazu artystycznego (…). Tradycyjne technologie analogowe, które były wykorzystywane przez artystów wcześniej, takie jak fotografia, film, video po przejściu na cyfrowe systemy obrazowania stworzyły jeszcze większe możliwości kreowania wizualnej realności. Warsztat cyfrowy stał się dla twórczości artystycznej warsztatem niemal totalnym (…). Grafika cyfrowa, zwłaszcza ta reprezentowana w formie wydruku na papierze, ale i w każdej innej postaci np.: projekcji, zyskała w Polsce wielu zwolenników, nawet wśród początkowych jej oponentów rozmiłowanych w subtelnościach tradycyjnego warsztatu. Gdyńskie Biennale pojawia się w momencie, gdy technologie cyfrowe w grafice przeobraziły tę dyscyplinę niemal całkowicie, a cyfrowy warsztat graficzny stał się czymś tak normalnym jak wiele technik tradycyjnych, takich jak drzeworyt, akwaforta wraz z innymi technikami wklęsłodrukowymi, litografia, sitodruk, czy techniki offsetowe – mówi Jan Pamuła.

V Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej – Gdynia 2016
Organizator: Era Art Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża
Partner: Centrum Designu Gdynia, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Gala otwarcia wystawy połączona z rozdaniem nagród: 19 października 2016 roku, godz. 18.00
Wystawa pokonkursowa Biennale: od 20 października do 20 listopada 2016 roku
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni

Dodaj komentarz