• 2016-10-18

Bestiarium

Bestiarium to wystawa batiku, której wernisaż odbędzie się 22 października w Galerii 81 Stopni w Warszawie.

Edyta Bystroń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edyta Bystroń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fantastyczne stworzenia pojawiają się w mitach wszystkich kultur. W rejonie Morza Śródziemnego po niebie przemykały stada perytonów, a wiele innych stworzeń biegało po tamtejszych górach i lasach. W istnienie niektórych spośród mitycznych zwierząt wierzą dziś już tylko kryptozoolodzy, czyli poszukiwacze takich form życia, których nie potwierdza oficjalna nauka. Inni uczeni są zdania, że to wyłącznie wyobrażenia, które powstają z ludzkich lęków przemieszanych z agresją. Prace prezentowanych artystów świadczą o tym, że temat fantastycznych stworzeń wciąż pobudza ludzką wyobraźnię. Świat fantastyki to świat prawie równoległy ze światem realnym. Ta wystawa jest swoistą podróżą do krainy smoków, gryfów, obcych.

Artyści:

Wilga Badowska – uzyskała dyplom PWSSP w Gdańsku w 1986 roku w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego. Uprawia malarstwo i grafikę. Od lat eksperymentuje z batikiem głównie na jedwabiu, wykorzystując tę technikę w swoich pracach i miksując ją zależnie od potrzeby z innymi technikami malarskimi. Tematyka obrazów jest przeważnie figuratywna, dekoracyjna i często symboliczna. Malarka wykorzystuje motywy mitów i symboli, sprowadzając pomysł często do syntetycznego, niemal graficznego znaku. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach zbiorowych, m.in. w Polsce, Japonii, Niemczech, Danii, Norwegii, na Litwie, oraz na ponad 40 wystawach indywidualnych.

Iwona Bolińska-Walendzik – urodziła się w Morągu w 1970 r. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, 1996 r. Doktorat na ASP w Warszawie, 2012 r. Autorka projektów artystycznych, kuratorka wystaw. Zainteresowanie techniką batiku (od 1999) zaowocowało szeregiem wystaw indywidualnych i zbiorowych, wśród nich znaczącą retrospektywą, jaką była ekspozycja pt. Woskiem malowane. Batik jawajski i polski w Państwowym Muzeum Etnograficznym (2006). Była też kuratorem i uczestnikiem wystawy pt. Batik – kondycje, koncepcje (BWA, Olsztyn, 2010). Jest autorką ponad czterdziestu prezentacji indywidualnych.

Edyta Bystroń – ukończyła Wydział Malarstwa na ASP w Warszawie, 2014 r. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tkaniną artystyczną i komiksem. Batiki zaczęła tworzyć w 2010 r. w Pracowni Tkaniny Artystycznej na ASP w Warszawie. Od tego czasu wykonuje prace w tej technice na bawełnie oraz na papierze.

Liliana Chwistek – ukończyła Wydział Grafiki, specjalizacja ilustracja książkowa w pracowni prof. Janusza Stannego, ASP w Warszawie, 1993 r. Ma dwie pasje – sztukę oraz język i kulturę krajów hiszpańskojęzycznych. Spędziła wiele lat w Ameryce Łacińskiej. Uczy języka hiszpańskiego i plastyki w Warszawie oraz prowadzi warsztaty batiku w Magazynie Sztuk, filii Ośrodka Kultury Ochoty. Autorka wystaw indywidualnych, uczestniczka prezentacji zbiorowych w latach 1993 – 2016 w Polsce i USA. Jej batiki znajdują się w zbiorach prywatnych w Europie, Ameryce Północnej i Południowej.

Magda Lipka – urodziła się w Olsztynie w 2000 r. uczęszcza na zajęcia do pracowni batiku prowadzonej przez Iwonę Bolińską-Walendzik przy MOK w Olsztynie od września 2012 roku, bierze też udział w warsztatach rysunku, a wcześniej pastelu, organizowanych w ramach CSW MOK. W 2014 odbyła się jej pierwsza wystawa indywidualna w Pałacu Młodzieży w Olsztynie. Bierze udział w wystawach zbiorowych Artfinał organizowanych przez MOK w Olsztynie. Uczestniczy w zajęciach w modelarni w Pałacu Młodzieży w Olsztynie. Swoją przygodę ze sztuką zaczynała w wieku 4 lat.

Liliana Chwistek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Liliana Chwistek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bestiarium – batik 
Artyści: Wilga Badowska, Iwona Bolińska-Walendzik, Edyta Bystroń, Liliana Chwistek, Magdalena Lipka
Kurator wystawy: Iwona Bolińska-Walendzik
Od 22 października do 2 grudnia 2016 roku
Wernisaż 22 października 2016 roku, godz. 18.00
Galeria 81 Stopni w Warszawie

Dodaj komentarz