• 2016-10-18

7. American Film Festival

7. American Film Festival potrwa we Wrocławiu od 25 do 30 października. W programie tegorocznej edycji, która będzie miała miejsce w Kinie Nowe Horyzonty, znalazło się 100 filmów pełnometrażowych: 58 z nich zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy, a 6 to premiery europejskie.

Jim Jarmusch, „Paterson” – kadr filmu (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jim Jarmusch, „Paterson” – kadr filmu (źródło: materiały prasowe wydawcy)

AFF od początku swego istnienia prezentuje pełne spektrum amerykańskiego kina: dokumenty, fabuły i kino eksperymentalne, dzieła mistrzów i twórców niezależnych. Obok amerykańskiej klasyki można tu obejrzeć filmy młodych reżyserów zza oceanu opowiadających o Ameryce często nieznanej Europejczykom, zaskakującej, odmiennej od potocznych wyobrażeń. W tym roku na festiwal składa się aż 13 sekcji, a ponieważ w 2016 roku Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury, szczególny akcent w programie został położony na ukazanie związków pomiędzy kinematografią europejską i amerykańską.

25 października (wtorek) festiwal otworzy polska premiera Patersona Jima Jarmuscha – rewelacji tegorocznego festiwalu w Cannes. Buntownik amerykańskiego kina głosi w swoim nowym filmie pochwałę zwykłego życia, w którym można odnaleźć prawdziwą poezję, tak jak czyni to jego bohater, skromny kierowca autobusu (Adam Driver), zapisujący wiersze w sekretnym notatniku. Natomiast w dniu 30 października (niedziela) festiwal zakończą nagrodzone w Wenecji Srebrnym Lwem Zwierzęta nocy (Nocturnal Animals) Toma Forda – drapieżne kino noir o miłości i zemście z hipnotyzującą muzyką Abla Korzeniowskiego oraz kreacjami aktorskimi Amy Adams i Jake’a Gyllenhaala.

W programie znalazły się również głośne produkcje, które po pokazach na największych festiwalach w Europie (Wenecja, Cannes) trafiają do Wrocławia. Wiele z nich ma realne szanse na oscarowe nominacje. Niektóre z nich to filmy europejskich reżyserów pracujących w Ameryce lub filmy, w których zagrali amerykańscy aktorzy, jak uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes American Honey brytyjskiej reżyserki Andrei Arnold – nowoczesne kino drogi o poszukiwaniu swojego miejsca w życiu i o cenie jaką trzeba za to zapłacić (w rolach głównych: debiutantka Sasha Lane oraz Shia LaBeouf); czy nagrodzona za scenariusz w Cannes Stylistka (Personal Shopper) Francuza Oliviera Assayasa z wyrastającą na gwiazdę pierwszej wielkości Amerykanką Kristen Stewart jako współczesną mieszkanką Paryża, będącą medium.

Chwilę po tym jak podbił publiczność wielkich festiwali w Telluride i Toronto do Wrocławia zawita (niemal równolegle z otwarciem festiwalu w Rzymie) – drugi film w karierze Barry’ego Jenkinsa Moonlight, któremu przepowiada się wielkie szanse w wyścigach po Oscary – melancholijno-zmysłowe gejowskie love story rozgrywające się w czarnej dzielnicy Miami o kryminalnej reputacji. Pojawi się też prezentowany w Cannes i wywołujący duże poruszenie w Stanach Zjednoczonych – Loving Jeffa Nicholsa, historia międzyrasowego małżeństwa z lat 50. Jego bohaterowie – czarna dziewczyna i biały chłopak, Mildred i Richard Loving – wywalczyli zmianę rasistowskiego prawa w stanie Virginia, zabraniającego mieszanych małżeństw. Grający główne role Ruth Negga i Joel Edgerton widziani są w gronie kandydatów do oscarowych nominacji aktorskich. Drugi film Nicholsa – z Adamem Driverem i Michaelem Shannonem – nawiązujący do nurtu sci-fi Midnight Special, znalazł się w sekcji Festival Favorites.

Nie zabraknie filmów z mekki amerykańskiego kina niezależnego, czyli festiwalu Sundance, widzowie AFF obejrzą m.in.: nagrodzoną za reżyserię surrealistyczną fabułę Człowiek-scyzoryk (Swiss Army Man) duetu Daniel Scheinert i Daniel Kwan (z Paulem Dano i Danielem Radcliffem w głównych rolach). Będzie chwalony na Sundance i innych festiwalach (równolegle z AFF jest filmem otwarcia Viennale) kameralny dramat Kennetha Lonergana Manchester by the Sea z Cassey’em Affleckiem i Michelle Williams, a także oparta na faktach Christine (pokazywana równolegle z Kate gra Christine Roberta Greene’a z sekcji American Docs), w której tragiczną historię dziennikarki telewizyjnej Christine Chubbuck (Rebecca Hall w życiowej roli) rekonstruuje Antonio Campos.

W centrum każdego festiwalu znajdują się konkursy. American Film Festival posiada dwie premierowe sekcje konkursowe: Spectrum, panoramę współczesnego kina amerykańskiego (14 filmów) oraz American Docs, czyli najgłośniejsze dokumenty sezonu pokazujące różne oblicza Ameryki (10 filmów). Oceniane przez widzów filmy będą ubiegać się o nagrody w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. Nagrody w obu konkursach w wysokości 10 i 5 tysięcy dolarów ufundowała firma BNY Mellon, dodatkową nagrodę – telewizja Ale kino+ (oferta zakupu do emisji).

Jak co roku AFF przyzna Indie Star Award, nagrodę honorującą wybitnych twórców niezależnego kina amerykańskiego, którą tym razem otrzyma legenda nowojorskiej awangardy filmowej – Jonas Mekas. Ten urodzony na Litwie, a od połowy lat 40. mieszkający w Stanach Zjednoczonych, autor filmowych dzienników uważany jest za czołowego twórcę nurtu new american cinema. Widzowie AFF obejrzą jego film Ścinki z życia szczęśliwego człowieka (Out-Takes from the Life of a Happy Man) z 2012 roku. Sędziwy laureat nie będzie mógł stawić się we Wrocławiu osobiście, ale weźmie udział w uroczystości wręczenia nagrody za pośrednictwem Internetu.

W ramach 7. AFF odbędą się dwie retrospektywy, łączące filmowe światy Nowego i Starego Kontynentu: Europejczycy w Ameryce – sekcja pokazująca Amerykę widzianą oczami europejskich reżyserów, ze szczególnym uwzględnieniem amerykańskich dzieł Wima Wendersa, oraz Orson Welles w Europie – wybór europejskich filmów geniusza światowego kina.

7. American Film Festival
Od 25 do 30 października 2016 roku
Wrocław

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR