57. Międzynarodowa Wystawa Sztuki w Wenecji | Znamy zwycięski projekt kuratorski!

23 września w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki odbyły się obrady jury konkursu na kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim na 57. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji w 2017 roku.

Pawilon Polski w Wenecji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pawilon Polski w Wenecji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Powołane przez Profesora Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jury – w składzie Adam Budak, Ewa Łączyńska-Widz, Magdalena Moskalewicz, Daniel Muzyczuk, dr Luiza Nader, dr hab. Izabela Kowalczyk, Piotr Słodkowski, prof. dr hab. Joanna Sosnowska, Monika Sosnowska, dr hab. Andrzej Szczerski, Dariusz Wieromiejczyk, Hanna Wróblewska – wystosowało następujące oświadczenie:

W dniu 23 września 2016 roku Jury konkursy na kuratorski projekt wystaw w Pawilonie Polskim na 57. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji w 2017 roku wybrało spośród 43 zakwalifikowanych do konkursu zgłoszeń zwycięski projekt autorstwa Barbary Piwowarskiej. Jego przedmiotem jest realizacja artystki Sharon Lockhart pod tytułem Mały przegląd.

Projekt nawiązuje do historii ukazującego się w Polsce w latach 1926–1939 dodatku do dziennika „Nasz przegląd” – Mały przegląd, który był tworzony przez dzieci i młodzież oraz do nich skierowany. Pomysłodawcą Małego przeglądu był Janusz Korczak. Projekt Sharon Lockhart mówi o dorastaniu i końcu dzieciństwa, oddając głos młodym kobietom, nastolatkom wchodzącym w dorosłość. Zakłada realizację filmu z udziałem wybranych adeptek i uczennic młodzieżowych ośrodków socjoterapii w Polsce oraz cyklu fotograficznego prezentującego 13 lat ukazywania się Małego przeglądu a także tłumaczenie numerów pisma. Artystka od blisko 10 lat związana jest z polską sztuką, realizuje tu swoje projekty i bierze udział w wystawach.

Z początkiem listopada w Zachęcie zostanie zorganizowane spotkanie wokół wyników konkursu, uruchomiona zostanie także strona internetowa z prezentacją projektów konkursowych.

57. Międzynarodowa Wystawa Sztuki – La Biennale di Venezia
Kuratorka generalna: Christine Macel
Od 13 maja do 26 listopada 2017
Wenecja

Dodaj komentarz