Spotkanie z Natalią LL w Katowicach

18 października Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na spotkanie z artystką Natalią LL w ramach Akademii wideo-artu. Intrygująca, odważna i niezwykle twórcza – tak w ogromnym skrócie można opisać Natalię Lach-Lachowicz.

Natalia LL (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia LL (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wizyta w Muzeum Śląskim jednej z najważniejszych postaci kobiecych w polskiej sztuce XX wieku zainauguruje czasową ekspozycję jej pracy Marzenia Brunhildy oraz prezentację filmu Sztuka Natalii LL (reż. Andrzeja Sapija), które do 8 stycznia 2017 roku można zobaczyć w przestrzeni Galerii sztuki polskiej po 1945 roku.

Natalia LL – urodzona w 1937 roku w Żywcu Natalia Lach-Lachowicz to jedna z najważniejszych polskich artystek 2. połowy XX wieku, współtworzących powojenny nurt polskiej neoawangardy. Artystka w swojej twórczości zajmowała się fotografią, grafiką, malarstwem, a także sztuką performansu i filmem eksperymentalnym. Jej prace wypływają z koncepcji tzw. „sztuki pojęciowej” i są jednym z najważniejszych przykładów twórczości o zabarwieniu feministycznym. Prezentacja pracy Natalii Lach-Lachowicz Marzenia Brunhildy (1991) kończy tegoroczną edycję cyklicznego przeglądu wideo-artów w Muzeum Śląskim. Pokaz wideo-artu połączony został ze spotkaniem z artystką, podczas którego Natalia LL opowie o swojej twórczości, inspiracjach oraz charakterze pracy artystycznej.

Spotkania z wybitnymi postaciami polskiej sztuki współczesnej w ramach Akademii wideo-artu to okazja do zrozumienia specyfiki tej sztuki, powszechnie dzisiaj znanej, jednak nadal trudnej w odbiorze i kontrowersyjnej w treści i formie. Sztuka wideo, mająca swoje początki w latach 60. XX wieku, w Polsce zaczęła się rozwijać w latach 70. dzięki artystom łódzkim, zafascynowanym filmem i eksperymentami z nowymi mediami. Od lat 80. wideo-art rozwija się dynamicznie, tworząc samodzielną dziedzinę twórczości, równorzędną z tradycyjnymi technikami wizualnymi. Tegoroczna edycja Akademii wideo-artu prezentuje wybrane prace znanych i cenionych twórców tego gatunku w nawiązaniu do zakończonej już wystawy czasowej Z głębi. Artyści Muzeum Śląskiemu.

Spotkanie zainauguruje pokaz wideo-artu Natalii Lach-Lachowicz Marzenia Brunhildy oraz filmu Sztuka Natalii LL w reż. Andrzeja Sapiji (1994, 30 min), które można będzie oglądać w Galerii sztuki polskiej po 1945 roku w Muzeum Śląskim.

Spotkanie z Natalią LL
18 października 2016 roku, godz. 17.00
Projekcje filmów Marzenia Brunhildy,  Sztuka Natalii LL
Od 18 października 2016 roku do 8 stycznia 2017 roku
Muzeum Śląskie w Katowicach

Dodaj komentarz