• 2016-10-17

Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć

21 i 23 października w Teatrze Collegium Nobilium można zobaczyć spektakl w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć na podstawie tekstu Petera Asmussena, jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy duńskich. Był on współscenarzystą, wraz z Larsem von Trierem, głośnego filmu Przełamując fale.

 „Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuka Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć, której premiera na kopenhaskiej scenie Husets Theater odbyła się w 2006 roku, to subtelna analiza życia pięciu kobiet i ich zmagań z codziennością, bolesnych i bulwersujących związków, rozpadu rodziny, śmierci ukochanego czy utraty dziecka. Zdarzenia te w sposób diametralny zmieniają ich pogląd na dotychczasowe życie. Spektakl nasz, to także studium kobiecej psychiki, to jakby parafraza Ośmiu kobiet François Ozona – filmu powstałego na motywach sztuki Roberta Thomasa.

Za chwilę rozgrywa się w kilku, niezależnych od siebie płaszczyznach czasowych, które zawsze ukazują istotę i ważność osoby nad zdarzeniem. Za chwilę to okrutna bajka w stylu braci Grimm, w której okrucieństwo świata nieodmiennie splata się z jego komiczną i prześmiewczą stroną. To  także spektakl o farsie jaką przychodzi nam grać wobec siebie do końca, nawet wtedy, gdy zatraca się w tej grze wszelki sens. To spektakl o uporczywym trwaniu ponad sensem.

Peter Asmussen | Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć
21 i 23 października 2016 roku
Teatr Collegium Nobilium w Warszawie

Dodaj komentarz