• 2016-10-17

Jestem mordercą w kinach od listopada

Po pierwszym pokazie na Festiwalu Filmowym w Gdyni Jestem mordercą został uhonorowany Srebrnymi Lwami oraz nagrodą Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, a Maciej Pieprzyca wyróżniony za najlepszy scenariusz. Film pojawi się w kinach 4 listopada.

„Jestem mordercą”, reż. Maciej Pieprzyca (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Jestem mordercą”, reż. Maciej Pieprzyca (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Mirosław Haniszewski, który w filmie gra młodego milicjanta, zwrócił uwagę, że dla niego jest to opowieść o istocie zła. Mój bohater boleśnie przekonuje się, jak banalne jest zło i jak łatwo przenika do naszego życia – mówił podczas konferencji po pokazie. Arkadiusz Jakubik, który wcielił się w rolę Kalickiego, podejrzanego o seryjne morderstwa kobiet, dodał: Najważniejsze dla mnie, jest to, że ten film to po prostu znakomite kino. Werdykt jury Festiwalu w Gdyni podkreślił, że wspólnie udało nam się zrobić coś bardzo ważnego.

Maciej Pieprzyca zaznaczał, że o ile akcja filmu dzieje się w latach siedemdziesiątych, to dylematy, z którymi muszą się zmierzyć bohaterowie filmu, są jak najbardziej współczesne. Ich waga jest jednak inna – w filmie stawką jest życie. „W ustroju, w którym żyją istnieje bowiem kara śmierci” – mówił.

Kiedy dostałam propozycję udziału w filmie, najbardziej zaintrygowało mnie to, że reżyser chce mnie obsadzić wbrew warunkom – mówi Agata Kulesza. Aby wydobyć mrok mojej postaci postanowiliśmy z Maćkiem nadać jej rys, którego ja nie mam – tuszę. Na planie nosiłam specjalny gorset i było to niesamowite – wchodziłam na plan i słyszałam „o, Kulesza się tak zaniedbała”. Kolejnym wyzwaniem była nauka gwary śląskiej. Jestem wdzięczna Maćkowi za tę rolę.

Thriller inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70. Główny bohater filmu Janusz Jasiński jest młodym oficerem milicji. Po kolejnych niepowodzeniach śledztwa w sprawie brutalnych zabójstw kobiet zostaje mianowany nowym szefem grupy dochodzeniowej. Stara się zrobić wszystko, by wykorzystać życiową szansę i złapać seryjnego mordercę. Jak wiele będzie w stanie poświęcić dla śledztwa?

Jestem mordercą, reż. Maciej Pieprzyca
Obsada: Mirosław Haniszewski, Arkadiusz Jakubik, Magdalena Popławska, Michał Żurawski, Tomasz Włosok, Karolina Staniec, Agata Kulesza, Piotr Adamczyk, Cezary Kosiński, Igor Kujawski, Piotr Garlicki
Dystrybutor: Next Film
W kinach od 4 listopada 2016 roku

Dodaj komentarz