• 2016-10-17

Festiwal Filmów Ukraińskich

UKRAINA! Festiwal Filmów Ukraińskich będzie się odbywał od 20 do 23 października w Kinie Iluzjon. To pierwsze tego typu wydarzenie w Warszawie.

„UKRAINA! Festiwal Filmów Ukraińskich” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„UKRAINA! Festiwal Filmów Ukraińskich” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oprócz pokazów najważniejszych filmów z Ukrainy z ostatnich lat, w programie spotkania z gośćmi, konkurs na najlepszy film festiwalu, warsztaty kulinarne prowadzone przez Kuchnię Konfliktu oraz pokazy i zabawy dla dzieci. Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania się z ukraińską kulturą oraz bliższe poznanie sąsiada.

O idei przyświecającej Festiwalowi UKRAINA! mówi Beata Bierońska Lach – prezes Fundacji Luna Plus i pomysłodawczyni Festiwalu: „Ukraińcy to największa grupa cudzoziemców mieszkająca w Warszawie. Łączy nas bliskie sąsiedztwo i wspólna historia. W tym roku również przypada 25 lat od uzyskania przez Ukrainę niepodległości. Co wiemy na temat naszych sąsiadów? Co ich boli, o czym marzą i jakie tematy są dla nich ważne? Podczas festiwalu UKRAINIA! będziemy chcieli pokazać jak wygląda współczesne życie Ukraińców oraz samą Ukrainę. Zapraszamy mieszkańców Warszawy, Polaków i Ukraińców. Poznajmy się bliżej, wspólnie spędźmy czas w kinie i rozmawiajmy o filmach oraz kulturze Ukraińskiej.”

Festiwal otworzy film Gniazdo turkawki w reż. Tarasa Tkaczenki, laureat tegorocznego Złotego Księcia w kategorii najlepszy ukraiński film fabularny na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie. Film opowiada historię Daryny, Ukrainki, która po 2 latach nielegalnej pracy we Włoszech, wraca do kraju i do swojej rodziny. Spodziewa się dziecka ze swoim włoskim szefem. Staje przed dylematem. Gdzie lepiej i godniej żyć? I dla kogo? Film porusza kwestię masowej emigracji Ukraińców. Prawie 4 miliony Ukraińców wyjechało za granicę w poszukiwaniu lepszego życia. Taras Tkaczenko weźmie udział w otwarciu festiwalu oraz spotka się z widzami festiwalu.

Ponadto w programie m.in. Żywy ogień Ostapa Kostiuka, artystyczny dokument o życiu i pracy pasterzy w Ukraińskich Karpatach, ukazujący misję i piękno profesji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. To film, który powstawał prze 4 lata i przenosi widza w świat magii, górskich mgieł i iskier żywego ognia. Wśród dokumentów pojawi się również ukraiński kandydat do Oscara film Ukraińscy szeryfowie Romana Bondarczuka, który otrzymał nagrodę specjalną jury w konkursie filmów pełnometrażowych IDFA. To tragikomiczna opowieść o dwóch szeryfach, którzy działają na południu Ukrainy i próbują powstrzymać przestępczość. Film śledzi ich losy, ukazując komizm codziennych sytuacji, w czym przypomina prozę Nikołaja Gogola. Pokażemy również fabuły, a wśród nich, m.in. Bracia. Ostatnia spowiedź Wiktorii Trofimenko oraz Przewodnik Ołesia Sanina, opowieść o amerykańskim chłopcu, który zmuszony jest do poradzenia sobie w trudnych warunkach Ukrainy lat 30-tych. W programie również klasyka kina ukraińskiego, odrestaurowane Cienie zapomnianych przodków Siergieja Paradżanowa z 1964 roku. Festiwal UKRAINA! pokaże nie tylko różnorodność tematyczną i gatunkową ukraińskiej kinematografii, wciąż bardzo mało znanej w Polsce, będzie przede wszystkim miejscem spotkania Polaków i Ukraińców.

The Hypnotunez (źródło: materiały prasowe organizatora)

The Hypnotunez (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas festiwalu odbędzie się również pokaz bajek dla dzieci, połączony z zabawami, które poprowadzą animatorzy znani z Misiowych Poranków. Warsztaty kuchni ukraińskiej poprowadzą Ukraińcy gotujący na co dzień w Kuchni Konfliktu. Będzie to znakomita okazja do poznania tradycji kulinarnych Ukrainy oraz odkrycia kilku kuchennych tajemnic.

Jeden wieczór festiwalu poświęcony będzie Olegowi Sencowowi, ukraińskiemu reżyserowi, który po sprzeciwie wobec rosyjskiej aneksji Krymu, został aresztowany w swoim domu w maju 2014 roku, przewieziony do Rosji i po ponad roku spędzonym w areszcie, oskarżony o terroryzm i skazany na 20 lat więzienia. Oleg Sencow, który zdobył uznanie za debiut fabularny Gracz na Festiwalu Filmowym w Rotterdamie w 2012 roku, jest wspierany przez środowisko filmowców, które walczy o jego uwolnienie. Film będzie można zobaczyć na festiwalu UKRAINA!.

Oprócz pokazów filmowych organizatorzy planują koncert ukraińskiego zespołu The Hypnotunez. To prawdziwe uderzenie dźwięku i pozytywnej energii prosto z Ukrainy, koncertowa „petarda”, doskonałe połączenie swingu, jazzu oraz innych gatunków tanecznych w klimatach retro, z dziką punk rockową werwą i spontanicznością. Klasyczne instrumentarium big bandowe, takie jak choćby kontrabas, puzon czy trąbka w mariażu z brudnym undergroundowym brzmieniem, od razu porywa widownię do tańca.

UKRAINA! Festiwal Filmów Ukraińskich w Warszawie
Organizator: Fundacja Luna Plus
Od 20 do 23 października 2016 roku
Kino Iluzjon w Warszawie

Dodaj komentarz