• 2016-10-17

Teatr dla niewidomych i słabo widzących

Teatr Powszechny w Łodzi rozpoczyna wspólnie z Radiem Łódź realizację projektu dla osób niewidomych. Będzie on rozwinięciem idei Teatru dla niewidomych i słabo widzących – realizowanego od 11 lat autorskiego projektu dyrektor Teatru Ewy Pilawskiej, w ramach którego do tej pory zrealizowanych zostało 50 premier.

Teatr dla niewidomych i słabo widzących (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatr dla niewidomych i słabo widzących (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatr dla niewidomych i słabo widzących to unikatowy na skalę europejską projekt, stworzony specjalnie dla osób, które ze względu na zmienioną percepcję nie mogą w pełni odbierać tradycyjnego spektaklu teatralnego. W związku z obchodzonym 15 października Międzynarodowym Dniem Osób Niewidomych i Słabowidzących w środę 19 października Teatr zaprezentuje 51. premierę. Dzięki współpracy Powszechnego i Radia Łódź, od tego sezonu powstawać będą słuchowiska radiowe w oparciu o zrealizowane w ramach cyklu Teatru dla niewidomych premiery. To kolejny etap rozwoju cyklu, który narodził się w 2005 roku wraz z pierwszą premierą w świetlicy Okręgu Polskiego Związku Niewidomych przy Więckowskiego w Łodzi. Teatr rozpoczął wówczas współpracę z Teresą Wrzesińską, ówczesnym Prezesem Okręgu Łódzkiego PZN. Dzisiaj kontynuuje ją z Iwoną Jędrys, obecnym Prezesem Okręgu.

Projekt jest odpowiedzią na prośby środowiska osób niewidomych, szczególnie tych wszystkich, którzy nie opuszczają swoich domów w ogóle. Nasze premiery cieszą się wielkim zainteresowaniem, odwiedzają nas widzowie z całego województwa łódzkiego. Regularnie gościmy również widzów z innych województw, bardzo często odwiedza nas grupa z województwa wielkopolskiego. Jednak wciąż dla wielu osób dystans, ze względu na stan zdrowia, jest granicą nie do pokonania – chcemy to zmienić. Dziękuję dyrektorowi programowemu Radia Łódź Marcinowi Wąsiewiczowi za wsparcie i propozycję współpracy – mówi dyrektor Ewa Pilawska. – Rozpoczynamy współpracę i najbliższe premiery osoby niewidome będą mogły, niedługo po scenicznej premierze, usłyszeć w Radiu Łódź – dodaje Ewa Pilawska.

Warto podkreślić, że spektakli realizowanych w ramach cyklu Teatru dla niewidomych nie można porównywać z obecnymi w repertuarach innych teatrów spektaklami z audiodeskrypcją. Premiery w ramach Teatru dla niewidomych tworzone są w oparciu o zrozumienie wyjątkowości niewidomych widzów. Każda premiera to inscenizacja nowego tekstu – dotychczas niewystawianego na scenie Teatru Powszechnego. Każdą premierę poprzedza etap prób – widzowie niewidomi otrzymują więc spektakl stworzony specjalnie dla nich, nie jest to tylko adaptacja repertuarowej propozycji Teatru. Spektakle dla osób niewidomych posługują się symboliczną dekoracją i kostiumami, nacisk kładziony jest na szczegóły dźwiękowe, czytane są także didaskalia. Prezentacjom towarzyszą programy teatralne w tym wersje napisane alfabetem Braille’a

Do tej pory w Teatrze Powszechnym wystawiono 50 premier. Wszystkie społecznie wyreżyserowała Ewa Pilawska, która została odznaczona między innymi Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Niewidomych za stworzenie pierwszego Teatru dla osób niewidzących i słabo widzących, za jego kontynuację i artystyczny rozwój. 19 października na Małej Scenie Teatru Powszechnego zaprezentowana zostanie komedia Zwariowana terapia Christophera Duranga. A z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niewidomych i Słabowidzących Teatr przygotował dla publiczności specjalną niespodziankę.

Christopher Durang | Zwariowana terapia
19 października 2016 roku,  godz. 14.00
Teatr Powszechny w Łodzi

Dodaj komentarz