• 2016-10-17

Cracovia Danza. 10 lat!

Październik 2016 jest dla Baletu Cracovia Danza miesiącem szczególnym. W tym czasie zespół obchodzi jubileusz 10-lecia funkcjonowania Baletu jako miejskiej instytucji kultury. Z tej okazji zorganizowano specjalne wydarzenia.

„Ballet de la musique”,  Wrocław 2016, fot. Artur Strąk (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ballet de la musique”, Wrocław 2016, fot. Artur Strąk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obchody jubileuszu zaczynają się 20 października, happeningiem, który odbędzie się w Krakowie. Instytucje takie jak biblioteki, które gromadzą dzieła literatury, są dla zespołu szczególnie ważne. To w oparciu o traktaty przechowywane w bibliotekach, tworzonych było wiele choreografii Baletu, które dzięki nim mogły oddać taniec dawnych czasów. Październik jest także miesiącem, w którym literatura odgrywa pierwszoplanową rolę. Odbywają się wtedy Targi Książki i Festiwal Conrada, jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w Europie. Swoim happeningiem chcą nawiązać do październikowych wydarzeń literackich.

Cztery dni później, 24 października, w Klubie Aktora SPATiF (Rynek Główny 41) odbędzie się  wernisaż wystawy Przyłapani w Tańcu. Cracovia Danza 10 lat oraz pierwszy w tym sezonie, nadzwyczajny Czas na taniec! Wystawa fotograficzna Przyłapani w tańcu ukazuje 10 lat funkcjonowania Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Spektakle i przygotowania do nich, podróże, warsztaty, a także oryginalne projekty kostiumów, czyli wszystko co warto wiedzieć o Balecie. Na finał wernisażu –  Czas na taniec!, którego głównym bohaterem będzie Cracovia Danza i to w wielu odsłonach. Wernisaż rozpoczyna się o godzinie 19.00.

26 października  w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się uroczysta gala jubileuszowa, podczas której wystawiony zostanie Ballet de la Musique. Warto przypomnieć, że Cracovia Danza, jedyny w Polsce zawodowy zespół zajmujący się tańcem dawnym specjalizuje się w tańcu barokowym. I to właśnie opowieść o muzyce, nieodłącznej partnerce tańca, zostanie pokazana w stylistyce XVIII wieku, do muzyki na żywo wykonywanej przez zespół grający na instrumentach historycznych pod kierunkiem Anny Śliwy. Na ścieżkę dźwiękową złożą się przeboje z epoki baroku. Za pierwowzór widowiska, które powstało w inscenizacji i choreografii Romany Agnel, posłużył francuski balet barokowy. Całość otwiera uwertura, zaś kolejne formy muzyczne odwołują się do dorobku artystycznego wybranych krajów Europy. A wszystko to do utworów m.in.: Haendla, Bacha, Lully’ego, Corellego, Sanza,  Couperina, Rebela, Haydna. Ożywają instrumenty: gitara hiszpańska, skrzypce, flet, klawesyn, trąbka, bęben, stając się głównymi  bohaterami, zarówno w warstwie dźwiękowej jak i wizualnej. Kostiumy – autorstwa Moniki Polak-Luścińskiej –  zachwycają nie tylko precyzją wykonania, ale także rozmachem, a przede wszystkim pomysłem.

Cracovia Danza 10 lat
Od 20 do 26 października 2016 roku
Kraków

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR