• 2016-10-17

Cracovia Danza. 10 lat!

Październik 2016 jest dla Baletu Cracovia Danza miesiącem szczególnym. W tym czasie zespół obchodzi jubileusz 10-lecia funkcjonowania Baletu jako miejskiej instytucji kultury. Z tej okazji zorganizowano specjalne wydarzenia.

„Ballet de la musique”,  Wrocław 2016, fot. Artur Strąk (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ballet de la musique”, Wrocław 2016, fot. Artur Strąk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obchody jubileuszu zaczynają się 20 października, happeningiem, który odbędzie się w Krakowie. Instytucje takie jak biblioteki, które gromadzą dzieła literatury, są dla zespołu szczególnie ważne. To w oparciu o traktaty przechowywane w bibliotekach, tworzonych było wiele choreografii Baletu, które dzięki nim mogły oddać taniec dawnych czasów. Październik jest także miesiącem, w którym literatura odgrywa pierwszoplanową rolę. Odbywają się wtedy Targi Książki i Festiwal Conrada, jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w Europie. Swoim happeningiem chcą nawiązać do październikowych wydarzeń literackich.

Cztery dni później, 24 października, w Klubie Aktora SPATiF (Rynek Główny 41) odbędzie się  wernisaż wystawy Przyłapani w Tańcu. Cracovia Danza 10 lat oraz pierwszy w tym sezonie, nadzwyczajny Czas na taniec! Wystawa fotograficzna Przyłapani w tańcu ukazuje 10 lat funkcjonowania Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Spektakle i przygotowania do nich, podróże, warsztaty, a także oryginalne projekty kostiumów, czyli wszystko co warto wiedzieć o Balecie. Na finał wernisażu –  Czas na taniec!, którego głównym bohaterem będzie Cracovia Danza i to w wielu odsłonach. Wernisaż rozpoczyna się o godzinie 19.00.

26 października  w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się uroczysta gala jubileuszowa, podczas której wystawiony zostanie Ballet de la Musique. Warto przypomnieć, że Cracovia Danza, jedyny w Polsce zawodowy zespół zajmujący się tańcem dawnym specjalizuje się w tańcu barokowym. I to właśnie opowieść o muzyce, nieodłącznej partnerce tańca, zostanie pokazana w stylistyce XVIII wieku, do muzyki na żywo wykonywanej przez zespół grający na instrumentach historycznych pod kierunkiem Anny Śliwy. Na ścieżkę dźwiękową złożą się przeboje z epoki baroku. Za pierwowzór widowiska, które powstało w inscenizacji i choreografii Romany Agnel, posłużył francuski balet barokowy. Całość otwiera uwertura, zaś kolejne formy muzyczne odwołują się do dorobku artystycznego wybranych krajów Europy. A wszystko to do utworów m.in.: Haendla, Bacha, Lully’ego, Corellego, Sanza,  Couperina, Rebela, Haydna. Ożywają instrumenty: gitara hiszpańska, skrzypce, flet, klawesyn, trąbka, bęben, stając się głównymi  bohaterami, zarówno w warstwie dźwiękowej jak i wizualnej. Kostiumy – autorstwa Moniki Polak-Luścińskiej –  zachwycają nie tylko precyzją wykonania, ale także rozmachem, a przede wszystkim pomysłem.

Cracovia Danza 10 lat
Od 20 do 26 października 2016 roku
Kraków

Dodaj komentarz