Cichociemni. Spotkania filmowe

Przestrzeń Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych ponownie otwiera się dla wszystkich pragnących zgłębiać filmowe tajniki. W specjalnie zaadaptowanej hali Wytwórni już dziś zostanie otwarta wystawa edukacyjna Cichociemni. Spotkania filmowe, będąca jedynym w Polsce obiektem łączącym plan filmowy i ekspozycję historyczną. Wystawę będzie można oglądać do końca czerwca 2017 roku.

„Cichociemni. Spotkania filmowe” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Cichociemni. Spotkania filmowe” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Film pobudza wyobraźnię w sposób nieporównywalny z żadnym innym medium. Pozwala przenieść się w czasie i znaleźć się w najważniejszych dla opowiadanej historii miejscach. Szczególnie na widzów oddziałuje film historyczny, w którym elementy dokumentalne łączą się z fabułą. W taki sposób oddziałuje otwierana przez nas wystawa Cichociemni. Spotkania filmowe” – tłumaczy dyrektor WFDiF, Włodzimierz Niderhaus. „Dzięki środkom filmowym pozwala niemal dotknąć świata, w którym żyli cichociemni” – podkreśla Agnieszka Będkowska, Kierownik Działu Produkcji Filmowej i Projektów Edukacyjnych WFDiF. – „Nie tworzymy rekonstrukcji historycznej, ale barwny świat bohaterów pełen uczuć i wrażeń. Staramy się oddziaływać na wyobraźnię i na wrażliwość uczestników projektu” – dodaje.

Twórcy wystawy w niespotykany dotychczas sposób, charakterystyczny dla najbardziej nowoczesnych i interaktywnych projektów edukacyjnych, przybliżają zwiedzającym mechanizmy tworzenia produkcji filmowych, a jednocześnie pokazują w przyjazny sposób ważne wątki historyczne. To idealna atmosfera pozwalająca złapać filmowego bakcyla i lepiej zrozumieć świat filmowych bohaterów. Projekty edukacyjne realizowane w miejscu, które przez ponad pół wieku swojej historii skupiało najwybitniejszych twórców polskiego kina, mają szansę kształtować wrażliwość artystyczną młodych odbiorców sztuki filmowej.

To już trzecia wystawa filmowa realizowana przez Wytwórnię. Inspiracją dla jej działań edukacyjnych prowadzonych od 2013 roku jest polska sztuka filmowa. Jednym z pierwszych projektów realizowanych przez WFDiF była wystawa Plan filmowy, której tematem był film Miasto 44 Jana Komasy. Ogromna popularność ekspozycji zaowocowała kolejną edycją projektu, poświęconą filmowi Karbala w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, która nadal jest otwarta dla zwiedzających. WFDiF w związku z niesłabnącym zainteresowaniem uczestników oraz dotychczasowymi doświadczeniami związanymi z realizacją autorskiego projektu dotyczącego polskich produkcji fabularnych postanowiła stworzyć tym razem projekt poświęcony filmowi dokumentalnemu. W ten sposób powstała przestrzeń edukacyjna Cichociemni. Spotkania filmowe, której tematem przewodnim stał się film w reżyserii Pawła Kędzierskiego My Cichociemni. Głosy żyjących.

Poprzez wystawę Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w szczególny sposób przypomina historię niezwykłych skoczków Armii Krajowej. Ogłoszenie roku 2016 Rokiem Cichociemnych stało się inspiracją do zwrócenia uwagi na dwie wyjątkowe produkcje filmowe – dokument Marka Widarskiego Cichociemni oraz fabularyzowany dokument Pawła Kędzierskiego My Cichociemni. Głosy żyjących, który stał się impulsem do stworzenia projektu oraz głównym tematem ekspozycji. „Naturalnym środowiskiem, w którym działamy, jest film i to właśnie świat filmu jest w tej przestrzeni edukacyjnej najważniejszy. Skupiamy się na języku opowiadania obrazami, jednocześnie edukując, na czym polega praca nad filmem historycznym – od strony scenariuszowej, reżyserskiej, scenograficznej. Dla wielu osób fascynujące jest także podglądanie filmu od środka, możliwość zobaczenia tzw. filmowej fastrygi. Wszystko to czeka na uczestników naszego projektu” – tłumaczy Monika Soroka, Koordynator Projektów Edukacyjnych WFDiF.

Na zwiedzanie wystawy obowiązują zapisy.

Cichociemni. Spotkania filmowe
Od 17 października 2016 roku do 30 czerwca 2017 roku
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
ul. Chełmskiej 21, Warszawa

Dodaj komentarz