Trzy artystki, trzy wystawy indywidualne

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza 20 października na trzy nowe wystawy: Moniki Smyły Czarostwo, Beaty Cedrzyńskiej Outsider i Karoliny Breguły Film.

Beata Cedrzyńska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Beata Cedrzyńska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Czarostwo jest kontynuacją serii działań, badających szczeliny na płaszczyźnie natura-kultura. Wprowadzane w przestrzeń galerii żywe organizmy lub ich imitacja rozsadzają jej ramy, łamią przyjęte porządki, ale robią to w sposób subtelny, niemal niezauważalny. Przeprowadzane interwencje, to działanie w skali mikrosystemu, jakim jest instytucja sztuki. Przestrzeń galerii Baszta Czarownic oraz historia związana z tym budynkiem, stają się punktem wyjścia do refleksji nad sztuką jako narzędziem poznawczym. Artystka bada zastane struktury i „rozbraja” je przez czynności, które można by porównać do zabiegów magicznych. Porzucenie logiki na rzecz absurdalnych, losowych sytuacji, pozwala badać przyczynowość zjawisk. Działalność artystyczna traktowana jest tu jako doraźna odpowiedź na te obszary życia i aktywności człowieka, które wciąż nie znajdują wytłumaczenia.

Monika Smyła – urodziła się w 1985 roku; absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, doktorantka na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Łączy zainteresowania roślinami ze sztuką współczesną. Zajmuje się malarstwem i haftem, tworzy obiekty i instalacje. Uczestniczka wystaw indywidualnych oraz zbiorowych m.in. ROOTS, Spectra Art Space, Warszawa; Zmiana stanowiska”Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, BWA SOKÓŁ, Nowy Sącz; Trudno powiedzieć Galeria Szara Kamienica, Kraków; Biennale młodych Rybie oko, Galeria Kameralna, Słupsk; Clouds on nails Knoll Gallery, Wiedeń, Austria. Mieszka i pracuje w Nowym Sączu.

Beata Cedrzyńska dyplom uzyskała na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki w 1999 roku (promotor prof. Teresa Miszkin). Pracowała na ASP w Gdańsku w latach 2002–2012. Obecnie zatrudniona w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na stanowisku profesora nadzwyczajnego, prowadzącego pracownię Rysunku i Malarstwa; pełni równocześnie funkcję prodziekana Wydziału Sztuki Nowych Mediów w Gdańsku. W 2016 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki plastyczne, w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku. Laureatka wielu nagród, wyróżnień i stypendiów, autorka i uczestniczka około stu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Moje malarstwo nie stawia sobie za cel narzucania odbiorcy żadnego jednoznacznego przekazu, raczej pragnie wciągnąć go w pewną grę. Liczę na wrażliwość i otwartość na jego interpretację ukształtowaną podczas tworzenia materii obrazu i niosącą różnorodne struktury znaczeń jawnych oraz ukrytych, tworzonych świadomie, ale i czasami wynikających z podświadomości. Malarskie poszukiwania, będące konsekwencją rozszerzającej się mam nadzieję coraz bardziej świadomości malarskiej i rozbudzającej się intuicji, dążące do odnalezienia i zatrzymania się na takiej formie artystycznego przedstawienia, która nieść będzie symboliczny przekaz – mówi Beata Cedrzyńska.

Karolina Breguła (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karolina Breguła (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach usteckiej prezentacji Karolina Breguła przygotuje w galerii kontemplacyjną przestrzeń, w której ruchomy obraz będzie zarówno pełnić funkcję komunikacyjnej platformy, jak i ukonstytuuje rodzaj swoistej instalacji (environmentu). W jej obrębie widzowie będą mogli niejako rezydować i przebywać w „towarzystwie” filmu. Wbrew codziennemu pośpiechowi, wystawa sprzyjać ma wielokrotnemu oglądaniu długich fragmentów filmowych. Filmowe medium ma stać się tutaj przedmiotem nie tylko zwyczajowej intelektualnej analizy, ale przede wszystkim fizycznego doświadczenia odbiorcy. Na wystawie zobaczyć będzie można nie prezentowane dotąd materiały filmowe oraz całość lub fragmenty takich prac, jak Wieża, Obraza czy Zupa.

Karolina Breguła – urodziła się w 1979 roku; artystka multimedialna, autorka instalacji, happeningów, wideo i fotografii. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Jej prace pokazywane były między innymi w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, w Jewish Museum w Nowym Jorku czy na 55. Biennale Sztuki w Wenecji. Laureatka drugiej nagrody w konkursie Spojrzenia 2013 i trzeciej nagrody Samsung Art Master 2007. Autorka takich projektów, jak Fire-Followers (2013), Biuro tłumaczeń sztuki (2010) czy Niech nas zobaczą (2003). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Monika Smyła Czarostwo
Od 20 października do 31 grudnia 2016 roku
Baszta Czarownic w Słupsku
Beata Cedrzyńska Outsider
Od 20 października do 31 grudnia 2016 roku
Galeria Kameralna w Słupsku
Karolina Breguła Film
Od 20 października do 31 grudnia 2016 roku
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
Organizator: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku

Dodaj komentarz