• 2016-10-15

Christoph Schlingensief vol.2

CSW Łaźnia w Gdańsku zaprasza na przegląd filmów Christopha Schlingensiefa, który odbędzie się od 19 d0 21 października. Tydzień wcześniej filmy będzie można zobaczyć w Teatrze Nowym w Warszawie.

Christoph Schlingensief „Auslander raus von Paul poet” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Christoph Schlingensief „Auslander raus von Paul poet” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas pierwszego przeglądu Schlingensiefa w Polsce w 2012 roku można było zobaczyć jego dorobek filmowy. Podczas tegorocznych pokazów w Warszawie i Gdańsku zaprezentowana zostanie jego twórczość teatralna i telewizyjna, związana z polityką i wykluczeniem: bezrobotnych, ubogich, uchodźców i osób niepełnosprawnych. Schlingensief wskazywał tematy trudne, nieprzepracowane i zdecydowanie niewygodne, łamiąc przy tym wszelkie konwencje w dotarciu do istoty kwestii. Prowadził intelektualną, błyskotliwą i wielopłaszczyznową grę z widzem, zabarwioną absurdalnym humorem z mnóstwem odniesień i skojarzeń. Często powtarzał, że tak jak jego ojciec-farmaceuta, podaje widzom odrobinę trucizny, aby na zawsze wyleczyć ich z chorób naszych czasów.

W pierwszy dzień przeglądu widzowie będa mieli okazję zapoznać się z wybranymi odcinkami talk show U3000, który był nadawany w latach 2000–2001 w niemieckim MTV. Christoph Schlingensief wcielił się w potrójną rolę reżysera, scenarzysty i prowadzącego. W każdym z odcinków przebierał się za zaskakujące postacie i zapraszał gości do rozmów w rozpędzonych wagonach berlińskiego metra. Drugi dzień przeglądu to krótka, ośmiominutowa seria animatografów po której nastąpi projekcja dziennika filmowego Afrykańskie wieże. Akcja filmu rozgrywa się w Namibi. Kanwą scenariusza było odtworzenie w afrykańskim slumsie ataków terrorystycznych na World Trade Center. Gościem tego dnia przeglądu będzie Joanna Puzyna-Chojka z Uniwersytetu Gdańskiego.

Ostatni dzień przeglądu to pokaz dokumentacji filmowej jednej z najważniejszych akcji Christopha Schlingensiefa Cudzoziemcy wynocha! Kontener Schlingensiefa z 2000 roku. Miała ona miejsce wkrótce po wyborach w Austrii, które wygrała populistyczno-prawicowa partia FPÖ. Artysta zainspirowany wypowiedzią jednego z europosłów na temat prawdopodobieństwa powstania w Austrii obozów koncentracyjnych, zaproponował stworzenie miejsca odosobnienia w samym centrum Wiednia. Zamierzeniem Schlingensiefa było stworzenie paraleli pomiędzy obozami koncentracyjnymi a popularnym w tamtym czasie formatem telewizyjnym Big Brother. Do programu zostało zaproszonych 12 uchodźców, którzy zostali umieszczeni kontenerze na tydzień i obserwowani byli przez kamery. Obraz transmitowany był w internecie. Widzowie każdego dnia głosowali, który z uczestników powinien opuścić program i tym samym zostać deportowanym. Zwycięzca miał otrzymać pozwolenie na pobyt. Widzowie do końca nie wiedzieli, czy uczestnicy są prawdziwymi uchodźcami, czy deportacja usuniętych z programu faktycznie miała miejsce. Efektem akcji Schlingensiefa była publiczna debata na temat stosunku Austriaków do obcokrajowców oraz polityki państwa wobec imigrantów. W związku z kryzysem uchodźczym w Europie praca Schlingensiefa stała się ponownie bardzo aktualna, dlatego po projekcji odbędzie się dyskusja.

Christoph Schlingensief – wszechstronny twórca niemiecki: reżyser filmowy, operowy, teatralny, radiowy, konferansjer talk showów, performer; artysta totalny, bezwzględny prowokator, którego głos w dyskursie o sytuacji kulturalno-politycznej Niemiec był słyszalny i istotny. Schlingensief rozpoczął działalność artystyczną jako reżyser filmów eksperymentalnych. Rozgłos przyniosła mu Trylogia Niemiecka: 100 lat Adolfa Hitlera, Niemiecka masakra piłą mechaniczna, i Terror 2000. Artysta współtworzył także jedną z najważniejszych niemieckich scen teatralnych Volksbühne Berlin, z którą był związany aż do śmierci w 2010 roku. W 2008 roku lekarze zdiagnozowali u niego raka płuc. Swoje zmagania z chorobą i śmiercią upublicznił, w dzienniku zatytułowanym W niebie nie może być tak pięknie jak tutaj. Na Biennale w Wenecji w 2011 roku reżyser otrzymał, już pośmiertnie, Złotego Lwa za niemiecki pawilon narodowy.

Christoph Schlingensief vol.2
Organizatorzy: Goethe-Institut, Nowy Teatr, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
Kuratorka: Jolanta Woszczenko
Od 10 do 13 października 2016 roku
Nowy Teatr w Warszawie
Od 19 do 21 października 2016 roku
CSW Łaźnia w Gdańsku

Dodaj komentarz