• 2016-10-15

All About Freedom Festival

Filmy, dyskusje, instalacje dźwiękowe i warsztaty – 14 października ruszyła dziesiąta edycja All About Freedom Festival, jednego z najważniejszych projektów kulturalnych realizowanych przez Europejskie Centrum Solidarności. To festiwal z ambicjami – etycznymi i artystycznymi. Niezmiennie poruszający tematy aktualne, które prowokują pytania społeczne, ale i bardzo intymne.

„All About Freedom Festival” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„All About Freedom Festival” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Każdego roku w październiku ECS zamienia się w centrum filmowe i pokazuje jak ważne są wolność, pokój i solidarność. W tym roku zaprezentujemy 16 filmów.

Te filmy odsłonią przed widzami wizję walki o wolność, jak i bardziej subtelne czy nieoczywiste wymiary wolności. Wszystkie filmy będą pokazywane w Trójmieście po raz pierwszy, a dla pięciu z nich będą to polskie premiery – mówi Artur Liebhart, kurator programu filmowego AAFF.

Na festiwalowym afiszu m.in. Ci, którzy skaczą (reż. Moritz Siebert, Estephan Wagner i Abou Bakar Sidibé) – przejmująca opowieść o tych, którzy chcą przeskoczyć mur – wysoką siatkę oddzielającą Maroko od enklawy hiszpańskiej w Afryce. O wolności w sieci albo raczej jej braku opowie natomiast Friedrich Moser w filmie Dobry Amerykanin, pokazującym sylwetkę Williama Binneya, wieloletniego szefa działu nasłuchu elektronicznego NSA w USA. A w filmie Zwariować ze szczęścia (reż. Paulo Virzì) zobaczymy historię dwóch kobiet decydujących się na niespotykane akty szaleństwa, aby poczuć na nowo wolność i drugiego człowieka.

Solidarność to wciąż towar deficytowy, również w Polsce, gdzie tę cnotę wynieśliśmy na sztandarach rewolucji. Festiwalowa sztuka i debata jak w soczewce ogniskują zło tego świata, zmuszają do zmierzenia się z pytaniami, które na co dzień zagłusza szum medialny, niekiedy pozwalają odzyskać współczucie, miłosierdzie, zrozumienie – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.

Tradycyjnie podczas AAFF odbędą się też spotkania z twórcami filmów prezentowanych podczas festiwalu. Będzie również muzyka czyli Ogród powolności. To instalacja dźwiękowo-przestrzenna wpisana w przestrzeń ogrodu zimowego ECS, autorstwa Ola Walickiego i Natalii Cyrzan. Ogród stanie się też sceną solowych koncertów pięciu muzyków improwizatorów. Najmłodsi wezmą natomiast udział w warsztatach animacji i zajęciach z edukatorkami ECS. Będą też jubileuszowe niespodzianki dla widzów.

W tym roku obok filmowej nagrody publiczności, zostanie też przyznana nagroda konkursowa ufundowana przez prezydenta miasta Gdańska. Laureata wybiorą: Joanna Kos-Krauze, reżyser i scenarzystka oraz legenda polskiej krytyki filmowej – Tadeusz Sobolewski i należący do światowej czołówki przedstawicieli krytycznych badań społecznych – Tomasz Szkudlarek. Rolę honorowego przewodniczącego jury konkursowego zgodził się pełnić Andrzej Wajda, wybitny polski reżyser. Niestety, nie zaszczyci już nas swoją obecnością. Ceniony na całym świecie twórca zmarł w niedzielę.

10. All About Freedom Festival
Od 14 do 22 października 2016 roku
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Dodaj komentarz