Ewa Zarzycka. Lata świetności

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na spotkanie autorskie z Ewą Zarzycką. Punktem wyjścia do rozmowy z artystką będzie publikacja Ewa Zarzycka. Lata świetności, która stanowi pierwszą tak obszerną analizę jej twórczości.

„Ewa Zarzycka. Lata świetności” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ewa Zarzycka. Lata świetności” (źródło: materiały prasowe organizatora)

O performatywnym pisaniu, wystąpieniach odbywających się „w określonym czasie i poza nim” oraz dokumentowaniu performance, a także wielu innych sprawach, z Ewa Zarzycka oraz autorkami tekstów Magda Ujma oraz Agnieszka Rayzacher (także redaktorką książki) będzie rozmawiać Magdalena Skowrońska (Muzeum Współczesne Wrocław).

Książka Ewa Zarzycka. Lata świetności została wydana jako publikacja towarzysząca wystawie o tym samym tytule, która prezentowana była w galerii lokal_30 w Warszawie na przełomie 2015 i 2016 roku.

Ewa Zarzycka – ukończyła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W latach 80. brała udział m.in. w festiwalach Nieme Kino na łódzkim Strychu oraz w Biennale Nowej Sztuki w Zielonej Górze. W 1989 roku uczestniczyła w wystawie Lochy Manhattanu w Łodzi, a w 1996 w wystawie Kobieta o Kobiecie w Galerii Bielskiej BWA. Miała wystawy indywidualne m.in. w Galerii Labirynt w Lublinie, w Bałtyckiej Galerii Sztuki w Ustce, w BWA w Sandomierzu. Występowała w ważnych spotkaniach sztuki performance, takich jak Europejski Festiwal Sztuki Performance w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Performance w Sopocie, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Akcji w Piotrkowie Trybunalskim, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku. Jej prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Galerii Wymiany Józefa Robakowskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi.

Agnieszka Rayzacher – historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka wystaw. Autorka ponad 100 tekstów o sztuce współczesnej (mi.n.:Kresy, Kwartalnik Orońska, EXIT, Odra, grafia, Przekrój, Newsweek) oraz tekstów do katalogów, kuratorka i współkuratorka 10 wystaw zbiorowych [Królikarnia, Galeria XX1 (Warszawa), Galeria Entropia (Wrocław), Cell Project Space (Londyn), Royal Academy of Art (Edynburg), Muzeum Współczesne Wrocław, Galeria Manhattan, Łódź, Center of Contemporary Art, Saloniki] i licznych indywidualnych [Zachęta (Warszawa), Galeria Bielska (Bielsko-Biała), Espacio Minimo (Madryt)]. Kuratorka i uczestniczka konferencji i paneli m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa; Muzeum Sztuki Nowoczesnej; Warszawa; LOOP, Barcelona.W 2006 i 2009 stypendystka MKiDN oraz Fundacji Pro Helvetia w 2007. Od 2005 prowadzi galerię lokal_30 w Warszawie, a od 2006 jest zastępczynią prezeski Fundacji Lokal Sztuki. Autorka tekstów, redaktorka i współredaktorka książek o współczesnych artystach, m.in.: Natalia LL Doing Gender (2014); Jan Mioduszewski. Fabryka Mebli (2015); Ewa Juszkiewicz. Upadek kusi (2015); Zuzanna Janin. Biała kruk (2016); Ewa Zarzycka. Lata świetności (2016);

Magdalena Ujma – krytyczka sztuki i kuratorka. Ukończyła Liceum Plastyczne w Lublinie, a następnie historię sztuki na KUL i zarządzanie kulturą (Ecole de Commerce, Dijon). Karierę zawodową rozpoczęła od prowadzenia Galerii NN przy Teatrze NN w Lublinie (1993-1994). W latach 1993-2007 należała do redakcji Kwartalnika Literackiego „Kresy”. Pracowała w Muzeum Sztuki w Łodzi i w krakowskim Bunkrze Sztuki. Zrealizowała ponad 40 wystaw, w tym Boys poświęcone obrazom męskości w polskiej sztuce współczesnej (2005, z Joanną Zielińską), cykl Transkultura poświęcony obcym w zglobalizowanym świecie (2006-2008, z Anną Smolak), Dziennik Polki o autobiograficznej narracji polskich artystek (2008) i szereg wystaw indywidualnych (Oskar Dawicki, Łukasz Skąpski, Janek Simon, Elżbieta Jabłońska, Angelika Markul). Opublikowała m.in. eseje do książek Nowe zjawiska w sztuce polskiej po 2000 (2007) i Artystki polskie (2011). Jest autorką książki Sztuki wizualne. Skandale (2011). Prowadzi warsztaty poświęcone krytyce artystycznej i bloga Krytyk sztuki na skraju załamania nerwowego.

Ewa Zarzycka. Lata świetności
Spotkanie autorskie
16 października 2016 roku, godz. 18.00
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz