• 2016-10-14

Chris Niedenthal. Chopin

20 października 2015 roku poznaliśmy zwycięzcę XVII Konkursu Chopinowskiego. Niemal rok od tych wydarzeń możemy ponownie przeżyć Konkursową atmosferę – a to za sprawą Chrisa Niedenthala i jego albumu Chopin, dokumentującego XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina, wydanego nakładem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. 19 października w kinie Atlantic odbędzie się spotkanie  autorskie z Chrisem Niedenthalem.

„Niedenthal. Chopin” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Niedenthal. Chopin” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Album zdjęć Chrisa Niedenthala przygotowany według projektu Leszka Szurkowskiego to owoc trzech tygodni spędzonych przez autora w Filharmonii Narodowej na fotografowaniu XVII Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku. Książka pozwala przenieść się w czasie, by raz jeszcze odczuć Konkursowe emocje towarzyszące młodym pianistom, publiczności, a także członkom jury.

To właśnie próbowałem uchwycić: wszechobecne emocje – na scenie, za kulisami, a przede wszystkim w tych momentach, gdy zdenerwowani uczestnicy byli tuż przed wejściem na estradę. Emocje takich chwil były wręcz namacalne – pisze we wstępie do albumu Chris Niedenthal i dodaje: więc dziękuję panu, panie Chopin. Dał mi pan chwilę radości! A właściwie dwadzieścia jeden długich chwil przed dwadzieścia jeden dni. Więcej jeszcze – wspomnienie na zawsze.

Obecność Chrisa Niedenthala podczas Konkursu nie była przypadkowa. Ten jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów zadebiutował pod koniec lat 70., przedstawiając na zdjęciach tworzone mimo zakazu władz państwowych, prowizoryczne kościoły. W powszechnej pamięci zapisała się zwłaszcza fotografia przedstawiająca transporter opancerzony SKOT stojący przed kinem Moskwa w Warszawie, na którego fasadzie widnieje afisz filmu Czas Apokalipsy Francisa Forda Coppoli. Fotografia Niedenthala jest jednym z najczęściej przywoływanych obrazów epoki i urosła do roli wizualnej metafory tamtych lat. Sam Niedenthal pisał o niej: „Dla mnie cały stan wojenny jest w tym jednym zdjęciu. Ale wtedy nie miałem pojęcia, że robię coś aż tak ważnego, ikonę dla Polaków”.

Właśnie te obrazy staną się punktem wyjścia do dyskusji podczas spotkania autorskiego z Chrisem Niedentalem. Wieczór, wzbogacony pokazem zdjęć na wielkim ekranie, poprowadzi Agata Kwiecińska, o fotografiach i ich znaczeniu opowiedzą natomiast autor zdjęć i dyrektor artystyczny Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Stanisław Leszczyński.

Chris Niedenthal | Chopin
19 października 2016 roku, godz. 19.00
Kino Atlantic w Warszawie

Dodaj komentarz