• 2016-10-14

10. Pomorskie Dni Chopinowskie

21 i 22 października w Waplewie Wielkim będą trwały 10. Pomorskie Dni Chopinowskie. Odbędą się wówczas koncerty muzyki klasycznej, podczas których będzie można posłuchać muzyki w wykonaniu Macieja Gańskiego oraz zespołów Trio Sopot i Duo Elégance.

Duo Elégance, fot. Isabelle Weniger (źródło: materiały prasowe organizatora)

Duo Elégance, fot. Isabelle Weniger (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Gański należy do grona wybitnych polskich pianistów swojego pokolenia. W 2008 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. A. Artykiewicza. Od 2009 roku pracuje w swojej macierzystej uczelni. Ma w swoim dorobku już ponad 500 koncertów w wielu państwach europejskich oraz w Japonii, USA i Egipcie. Wielokrotnie występował jako solista z orkiestrami symfonicznymi. Otrzymał kilkanaście prestiżowych stypendiów polskich i zagranicznych. Jego recital odbędzie się 21 października.

Trio Sopot tworzą absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku związane z macierzystą uczelnią i instytucjami muzycznymi Wybrzeża. Zespół  istnieje od 1991 roku. Artystki koncertowały na wielu festiwalach w Polsce, Niemczech i Szwajcarii.

Małgorzata Skorupa ukończyła gdańską uczelnię w klasie skrzypiec prof. Henryka Keszkowskiego oraz kursy mistrzowskie w Austrii, Niemczech i na Węgrzech. Dokonała wielu prawykonań dzieł współczesnych kompozytorów. Jest cenionym profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdańsku.

Anna Sawicka ukończyła gdańską uczelnię w klasie wiolonczeli Romana Sucheckiego, a następnie Szkołę Muzyki Dawnej w Genewie w klasie wiolonczeli barokowej Phillippe Mermoude`a i violi da gamba Roberto Gini. Jest członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzyki Dawnej. Zajmuje się pedagogiką i pracą naukową. Jest koncertmistrzem orkiestry Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Elżbieta Rosińska ukończyła gdańską uczelnię w klasie akordeonu Józefa Madanowskiego oraz kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Dokonała kilkunastu prawykonań utworów. Pracuje w macierzystej uczelni na stanowisku profesora. Jest autorką książki i licznych artykułów poświęconych muzyce akordeonowej i jej wirtuozom. Organizuje dla młodych muzyków Kaszubskie Warsztaty Akordeonowe.

Duo Elégance to wyjątkowy, i – jak sami się nazwali – „elegancki” duet w dosyć nietypowej instrumentalnej kombinacji: wibrafon i saksofon.  Obaj muzycy dzięki swej wyjątkowej wyobraźni i najwyższego rodzaju muzykalności tworzą podczas występu szczególną, magiczną atmosferę. Ich płyta Retro została nominowana do niemieckiej nagrody Grammy.

David Friedman to amerykański wibrafonista, jeden z wiodących muzyków grających na tym instrumencie. Wyjątkową wyrazistość swojej gry udowodnił podczas niezliczonych koncertów i nagrań z artystami tak różnymi, jak Leonard Bernstein, Bobby McFerrin, Wayne Shorter, George Benson, czy Yoko Ono. Jego spotkania z luminarzami jazzu owocowały zawsze sesjami, których najważniejszą cechą jest otwarty dialog pomiędzy muzykami. Prowadzi Wydział Jazzu na Universität der Künste w Berlinie i jest cenionym na świecie pedagogiem.

Peter Weniger jest jednym z czołowych instrumentalistów europejskiej sceny jazzowej, członkiem  niemieckiego zespołu jazzowego Allstar–Band. Urodzony w Hamburgu i mieszkający obecnie w Berlinie saksofonista występował z takimi muzykami jak John Abercrombie, Adam Nussbaum, Conrad Herwig, Jeff Hamilton i Dave Liebman. W jego grze słychać inspirację muzyką wielkich saksofonistów – Sonny’ego Rollinsa, Stana Getza czy Warne’a Marsha. Od 1999 roku pracuje na Universität der Künste w Berlinie, gdzie jest dyrektorem artystycznym Instytutu Jazzu.

  • 21 października, godz. 17.00 – Koncert Muzyki Klasycznej – Recital fortepianowy w wykonaniu Macieja Gańskiego
  • 21 października, godz. 18.00 – Koncert Kameralny Zespołu Trio Sopot
  • 22 października, godz. 17.00 – Koncert Muzyki Jazzowej – Duo Elégance

10. Pomorskie Dni Chopinowskie
21 i 22 października 2016 roku
Waplewo Wielkie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR