• 2016-10-13

Sopot Jazz Festival 2016

Tegoroczny Sopot Jazz Festival potrwa od 13 do 15 października. Będzie to pierwsza z dwóch edycji pod kierownictwem artystycznym legendarnego amerykańskiego saksofonisty Grega Osby.

„Sopot Jazz Festival 2016” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Sopot Jazz Festival 2016” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Greg Osby jest odkrywcą nowych talentów, gorącym orędownikiem idei przedstawiania szerokim rzeszom publiczności młodych artystów stojących u progu kariery. Jego głównym celem, jako Kuratora Sopot Jazz, będzie prezentacja zarówno artystów o już ugruntowanej popularności i takich, których muzyka przemawia do wielu słuchaczy, jak również wprowadzenie na estradę sopockiego festiwalu nowych pełnych życia talentów.

Współpraca przy festiwalu pokrywa się z moim pomysłem na prezentację jazzu, a przede wszystkim jego rozwojem. Byłbym zachwycony gdyby udało się nam zadziałać jako trampolina do kariery dla dużej grupy ogromnie uzdolnionych artystów z różnych zakątków świata. – mówi Osby.

Sopot Jazz Festival 2016 rozpocznie 13 października koncertem na sopockiej scenie kameralnej Teatru Wybrzeże pochodząca ze Szwajcarii wokalistka Emilie Weibel, do której dołączy gość specjalny, czołowa współczesna postać wokalistyki, Urszula Dudziak. Na zaproszenie festiwalu obie panie stworzą unikatowy duet. Kolejny wykonawca pierwszego dnia wydarzenia to pochodzący z Portugalii zaledwie 23-letni, a już niezwykle ceniony i powszechnie rozpoznawalny wśród europejskich akordeonistów Joaõ Barradas. W Sopocie zagra ze swoim trio w składzie: André Rosinha (kontrabas) i Bruno Pedroso (perkusja).

Na kolejne dwa wieczory festiwalowe organizatorzy zapraszają do wnętrz legendarnego sopockiego Grand Hotelu. 14 października publiczność będzie mogła usłyszeć projekt muzyczny firmowany przez dwóch liderów, pochodzącego z Norwegii klarnecisty Felixa Peikli i amerykańskiego wibrafonisty Joe Doubledaya, znanych z europejskich i nowojorskich scen. Podczas festiwalu zagrają jako kwintet w składzie Luca Filastro na fortepianie, Jens Fossum na kontrabasie i Mauro Mengotto na perkusji.

Portugalski duet – Sara Serpa używająca głosu jak instrumentu oraz towarzyszący jej gitarzysta André Matos – to kolejna propozycja festiwalu na piątkowy wieczór. Na zakończenie drugiego dnia usłyszymy jeden z nielicznych na świecie i pierwszy w Polsce improwizujący kwartet smyczkowy Atom String Quartet, który tworzą skrzypkowie Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista Michał Zaborski oraz wiolonczelista Krzysztof Lenczowski.

Ostatniego dnia festiwalu, 15 października, zagra trio rezydującego w Nowym Jorku greckiego kontrabasisty Petrosa Klampanisa, do którego dołączy wybitny saksofonista altowy Zbigniew Namysłowski. W finałowym koncercie usłyszymy natomiast przedstawiciela legendarnej amerykańskiej wytwórni Blue Note – Logana Richardsona, który do współpracy zaprosił polskie trio młodej generacji: Dominik Wania/ Max Mucha / Dawid Fortuna. Większość artystów wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Greg Osby to amerykański saksofonista, kompozytor i edukator. Wywarł niezatarte piętno na współczesnym jazzie w ciągu ostatnich 30 lat. Ceniony jest za swoje wnikliwe i innowacyjne podejście do jazzowej kompozycji oraz koncertów. Biografia Grega Osby’iego to kawałek historii jazzu – od lat 80’ występował i nagrywał z największymi gwiazdami, takimi jak Herbie Hancock, Dizzy Gillespie, Jack DeJohnette, Chick Corea, Freddie Hubbard, The Grateful Dead, Woody Shaw, Jim Hall. Nagrał piętnaście albumów dla legendarnego Blue Note Records.W 2008 roku, Osby uruchomił własną wytwórnię, Inner Circle Music, która służy jako platforma dla wielu dzisiejszych najzdolniejszych artystów z całego świata. Wykładał na Berklee College of Music (Boston, MA), aktywnie uczestniczy na warsztatach.

Sopot Jazz Festival 2016
Od 13 do 15 października 2016 roku
Bałtycka Agencja Artystyczna BART w Sopocie

Dodaj komentarz