• 2016-10-13

Natalia Wiernik, Słony chleb

Od 15 października do 14 listopada w ekspozycji Muzeum w kopalni soli prezentowany będzie projekt Natalii Wiernik Słony chleb. Artystka, wykorzystując fotografię, wideo oraz działania performatywne, poruszy zagadnienie specyfiki miejsca jakim jest kopalnia – muzeum. Po raz pierwszy tak szeroko udostępniono kolekcję i podziemną ekspozycję Muzeum dla działań artystycznych.

Fot. Alfons Długosz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Alfons Długosz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia Wiernik wprowadza swój „porządek” w kolekcję muzealnych solniczek, zwykle ściśle uporządkowanych i skategoryzowanych. Nieład i nagromadzenie elementów „zrzucanych” przez artystkę ze stołu ukazuje ogrom kolekcji i skłania do nowego spojrzenia na muzealne eksponaty. Solniczki umieszczone na tle reprodukcji XVII-wiecznych obrazów martwych natur z kolekcji Rijksmuseum w Amsterdamie wydają się być ich częścią, na powrót stając się elementami zastawy stołowej, przedmiotami codziennego użytku. Nieporządek, światło odbite od lśniących powierzchni i wykorzystanie bogato zdobionych, luksusowych przedmiotów stanowi wspólny mianownik, łączący twórczość dawnych mistrzów ze współczesną kreacją. Ukazanie dwóch nakładających i jednocześnie przenikających się w tym projekcie kolekcji muzealnych skłania do refleksji nad pojęciem muzeum i jego zbiorotwórczej roli.

Fot. Natalia Wiernik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Natalia Wiernik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia Wiernik  urodziła się w Krakowie w 1989. artystka intermedialna. W latach 2008–2013 odbyła studia magisterskie na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w Katedrze Filmu Animowanego Fotografii i mediów cyfrowych. W 2015 otworzyła przewód doktorski na tej samej uczelni. Laureatka stypendium Młoda Polska, dwukrotna stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych. Jej twórczość, zyskująca międzynarodowe uznanie, prezentowana była na licznych wystawach, przeglądach i festiwalach fotograficznych m.in. w Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles, Florencji, Monachium, Paryżu, Arles i Zurichu.

Natalia Wiernik, Słony chleb
Kurator: Agata Franaszek
Od 15 października do 14 listopada 2016 roku
Wernisaż: 14 października 2016 roku, godz. 19.00
Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Dodaj komentarz