Bob Dylan z Literacką Nagrodą Nobla

Dziś o godzinie 13.00 Akademia Szwedzka ogłosiła, że tegorocznym laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury został Bob Dylan. W uzasadnieniu usłyszeliśmy, że został uhonorowany za „stworzenie nowych poetyckich środków wyrazu w wielkiej tradycji amerykańskiej piosenki”. Profesor Sara Danius, sekretarz Szwedzkiej Akademii, podkreślała, że Bob Dylan to wielki poeta kręgu anglojęzycznego, od ponad pięćdziesięciu lat nieustannie na nowo kreuje swoją indywidualność i zdecydowanie powinien być słuchany i czytany.

Bob Dylan oraz Joan Baez podczas „Marszu na Waszyngton” w 1963 roku, fot. Rowland Scherman – U.S. National Archives and Records Administration (źródło: Wikimedia Commons)

Bob Dylan oraz Joan Baez podczas „Marszu na Waszyngton” w 1963 roku, fot. Rowland Scherman – U.S. National Archives and Records Administration (źródło: Wikimedia Commons)

Bob Dylan urodził się w 1941 roku w Duluth w stanie Minnesota. Dorastał w żydowskiej rodzinie należącej do klasy średniej. Jako nastolatek grywał w zespołach muzycznych i stale pogłębiał swoje muzyczne zainteresowania. Był miłośnikiem przede wszystkim amerykańskiego folku i bluesa, a jednym z jego idoli stał się folkowy piosenkarz Woody Guthrie. Mieli na niego wpływ również pierwsi autorzy Pokolenia Bitników i poeci modernistyczni.

Dylan przeprowadził się do Nowego Jorku w 1961 roku i zaczął występować w klubach i kawiarniach w Greenwich Village. Poznał muzycznego producenta Johna Hammonda, z którym podpisał kontrakt na debiutancki album zatytułowany Bob Dylan (1962). W ciągu następnych lat nagrał kilka płyt, które znacząco wpłynęły na muzykę popularną: Bringing It All Back Home i Highway 61 Revisited z 1965 roku, Blonde On Blonde z 1966 roku i Blood On The Trucks z 1975 roku. Jego późniejsza wieloletnia działalność twórcza przyniosła takie wybitne utwory jak: Oh, Mercy (1989), Time Out of Mind (1997) i Modern Times (2006).

Trasy koncertowe Dylana w 1965 i 1966 roku budziły ogromne zainteresowanie. Przez jakiś czas muzykowi towarzyszył filmowiec D.A. Pennebaker, który dokumentował życie artysty scenicznego, co zaowocowało filmem Don’t Look Back z 1967 roku.

Bob Dylan podczas występu w Feyenoord Football Club Stadium, Rotterdam, 1978, fot. Chris Hakkens (źródło: Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0)

Bob Dylan podczas występu w Feyenoord Football Club Stadium, Rotterdam, 1978, fot. Chris Hakkens (źródło: Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0)

Dylan nagrywał utwory, których tematyką były społeczne uwarunkowania człowieka, religia, polityka i miłość. Teksty piosenek sukcesywnie publikował pod nazwą Lyrics.

Jako artysta Dylan jest niesamowicie wszechstronny: próbował swoich sił jako malarz, aktor i scenarzysta. Oprócz licznych albumów muzycznych wydał eksperymentalną prozę poetycką Tarantula (1971) i serię Writings and Drawings (1973). Napisał autobiografię zatytułowaną Chronicles (2004), w której wspomina wczesne lata w Nowym Jorku i daje wgląd w swoje życie jako liczącej się postaci kultury popularnej. Od końca lat 80. Dylan znajduje się w nieustannej podróży.

Bob Dylan ma status ikony. Miał on bardzo głęboki wpływ na muzykę współczesną i jest obiektem ciągłych analiz.

Literacka Nagroda Nobla 2016
Laureat: Bob Dylan
13 października 2016 roku

Dodaj komentarz