Gdzie jest mój raj?

Podczas jesiennej wystawy w galerii SiC! BWA Wrocław będzie można zobaczyć prace Shige Fujishiro. Ten japoński artysta zamieszkały w Niemczech, bada w swojej sztuce kulturowe różnice pomiędzy Wschodem a Zachodem, a jego ulubionym materiałem są symboliczne szklane koraliki.

Shige Fujishiro, „Hanami” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Shige Fujishiro, „Hanami” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Uwodzicielskie obiekty Shige Fujishiro odnoszą się do symboliki rajskiego ogrodu. Mając świadomość, że zostaliśmy z niego wygnani, próbujemy jednocześnie doszukiwać się rajskiej obietnicy w małych przyjemnościach świata materialnego. Choć rzeźby Fujishiro imitują świat roślinny oraz przedmioty użytku codziennego, to dominuje w nich niezależna materialność. Miliony szklanych paciorków, druty i agrafki wzbudzają podziw, ale także niepokój. Rozbudowane instalacje zawierające wypreparowane zwierzęta w całości stają się opowieścią o obiecanej idyllicznej krainie, o naszych wyobrażeniach Arkadii, ale jednocześnie o brutalnym zderzeniu z rzeczywistością. Czy to, co nas otacza, jest wystarczające?

Where is my paradiseto wystawa zadająca pytania na różnych poziomach. O jaki rodzaj rzeczywistości tutaj chodzi? O raj? Miejsce przestępstwa? Muzeum? A może zoo? Fujishiro wyplata obiekty z błyszczących, szklanych koralików – jednych z najstarszych elementów biżuterii oraz wczesnohistorycznym towarze wymiennym. Motywy zwierzęce, roślinne oraz torby na zakupy, utkane z milionów lśniących paciorków, uwodzą nas swoim kunsztem i starannością wykonania. Artysta kreuje kolejny sztuczny świat w świecie już całkowicie wykreowanym – świecie sztuki i świecie otaczającej nas konsumpcji. Wykorzystując motywy biblijne odnoszące się do rajskiego ogrodu, krainy szczęśliwości czy wiecznej próby poszukiwania szczęścia, Fujishiro buduje kolejny mit, dodając kolejne warstwy narracji. Czym jest raj w obliczu zindywidualizowanych, postmodernistycznych światów? Po japońsku raj znaczy dosłownie „najwyższe szczęście”. To pierwszy stopień do Czystej Krainy, która w kosmologii buddyjskiej jest stanem oświeconego umysłu. W nim ani naturalność ani kreacja sztuki nie ma żadnego znaczenia. Idea raju jest kusząca, ale żeby się do niego dostać, trzeba zapłacić wysoką cenę. Cytując piosenkę Niny Hagen: „Wszyscy chcą do raju, ale nikt nie ma ochoty na śmierć”.

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym projektu Play with Glass – European Glass Festival.

Shige Fujishiro – absolwent Wydziału Sztuk Pięknych i Teorii Sztuki na Uniwersytecie w Hiroszimie, Japonia, 2002. Studia doktoranckie na Wydziale Sztuk Pięknych i Teorii Sztuki na Uniwersytecie w Hiroszimie, 2002–2005. Uczestnik wymiany studenckiej w Szkole Wyższej w Hannoverze (Hochschule Hannover), Niemcy, 2000–2001. Mieszka i pracuje w Niemczech. Laureat kilku nagród, m.in.: Jutta Cuny-Franz Förderpreis, Muzeum Pałac Sztuki, Düsseldorf, Niemcy, 2011; nagroda fundacji Alexander Tutsek-Stiftung, Coburger Glaspreis 2014, Kunstsammlungen der Veste Coburg, Coburg, Niemcy. Udział w indywidualnych i zbiorowych wystawach, m.in.: Dom Sztuki w Monachium, Niemcy, 2011; GLASPLASTIK UND GARTEN, Münster, Niemcy, 2013; Coburger Glaspreis 2014, Kunstsammlungen der Veste Coburg, Coburg, Niemcy. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcji fundacji Alexander Tutsek-Stiftung, Monachium, w zbiorach Kunstsammlungen der Veste Coburg, Europejskie Muzeum Współczesnego Szkła, Rödental, Niemcy oraz w Muzeum Kunstpalast w Dusseldorfie. Shige Fujishiro, japoński artysta zamieszkały w Niemczech, bada w swojej sztuce kulturowe różnice pomiędzy Wschodem a Zachodem. Jego ulubionym materiałem są szklane koraliki.

Shige Fujishiro, „McDonald's Burgerking” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Shige Fujishiro, „McDonald's Burgerking” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Shige Fujishiro, Gdzie jest mój raj? / Where is my paradise?
Od 12 października do 12 listopada 2016 roku
Wernisaż: 17 października 2016 roku, godz. 19.00
galeria SiC! BWA Wrocław

Dodaj komentarz