Gdzie jest mój raj?

Podczas jesiennej wystawy w galerii SiC! BWA Wrocław będzie można zobaczyć prace Shige Fujishiro. Ten japoński artysta zamieszkały w Niemczech, bada w swojej sztuce kulturowe różnice pomiędzy Wschodem a Zachodem, a jego ulubionym materiałem są symboliczne szklane koraliki.

Shige Fujishiro, „Hanami” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Shige Fujishiro, „Hanami” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Uwodzicielskie obiekty Shige Fujishiro odnoszą się do symboliki rajskiego ogrodu. Mając świadomość, że zostaliśmy z niego wygnani, próbujemy jednocześnie doszukiwać się rajskiej obietnicy w małych przyjemnościach świata materialnego. Choć rzeźby Fujishiro imitują świat roślinny oraz przedmioty użytku codziennego, to dominuje w nich niezależna materialność. Miliony szklanych paciorków, druty i agrafki wzbudzają podziw, ale także niepokój. Rozbudowane instalacje zawierające wypreparowane zwierzęta w całości stają się opowieścią o obiecanej idyllicznej krainie, o naszych wyobrażeniach Arkadii, ale jednocześnie o brutalnym zderzeniu z rzeczywistością. Czy to, co nas otacza, jest wystarczające?

Where is my paradiseto wystawa zadająca pytania na różnych poziomach. O jaki rodzaj rzeczywistości tutaj chodzi? O raj? Miejsce przestępstwa? Muzeum? A może zoo? Fujishiro wyplata obiekty z błyszczących, szklanych koralików – jednych z najstarszych elementów biżuterii oraz wczesnohistorycznym towarze wymiennym. Motywy zwierzęce, roślinne oraz torby na zakupy, utkane z milionów lśniących paciorków, uwodzą nas swoim kunsztem i starannością wykonania. Artysta kreuje kolejny sztuczny świat w świecie już całkowicie wykreowanym – świecie sztuki i świecie otaczającej nas konsumpcji. Wykorzystując motywy biblijne odnoszące się do rajskiego ogrodu, krainy szczęśliwości czy wiecznej próby poszukiwania szczęścia, Fujishiro buduje kolejny mit, dodając kolejne warstwy narracji. Czym jest raj w obliczu zindywidualizowanych, postmodernistycznych światów? Po japońsku raj znaczy dosłownie „najwyższe szczęście”. To pierwszy stopień do Czystej Krainy, która w kosmologii buddyjskiej jest stanem oświeconego umysłu. W nim ani naturalność ani kreacja sztuki nie ma żadnego znaczenia. Idea raju jest kusząca, ale żeby się do niego dostać, trzeba zapłacić wysoką cenę. Cytując piosenkę Niny Hagen: „Wszyscy chcą do raju, ale nikt nie ma ochoty na śmierć”.

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym projektu Play with Glass – European Glass Festival.

Shige Fujishiro – absolwent Wydziału Sztuk Pięknych i Teorii Sztuki na Uniwersytecie w Hiroszimie, Japonia, 2002. Studia doktoranckie na Wydziale Sztuk Pięknych i Teorii Sztuki na Uniwersytecie w Hiroszimie, 2002–2005. Uczestnik wymiany studenckiej w Szkole Wyższej w Hannoverze (Hochschule Hannover), Niemcy, 2000–2001. Mieszka i pracuje w Niemczech. Laureat kilku nagród, m.in.: Jutta Cuny-Franz Förderpreis, Muzeum Pałac Sztuki, Düsseldorf, Niemcy, 2011; nagroda fundacji Alexander Tutsek-Stiftung, Coburger Glaspreis 2014, Kunstsammlungen der Veste Coburg, Coburg, Niemcy. Udział w indywidualnych i zbiorowych wystawach, m.in.: Dom Sztuki w Monachium, Niemcy, 2011; GLASPLASTIK UND GARTEN, Münster, Niemcy, 2013; Coburger Glaspreis 2014, Kunstsammlungen der Veste Coburg, Coburg, Niemcy. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcji fundacji Alexander Tutsek-Stiftung, Monachium, w zbiorach Kunstsammlungen der Veste Coburg, Europejskie Muzeum Współczesnego Szkła, Rödental, Niemcy oraz w Muzeum Kunstpalast w Dusseldorfie. Shige Fujishiro, japoński artysta zamieszkały w Niemczech, bada w swojej sztuce kulturowe różnice pomiędzy Wschodem a Zachodem. Jego ulubionym materiałem są szklane koraliki.

Shige Fujishiro, „McDonald's Burgerking” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Shige Fujishiro, „McDonald's Burgerking” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Shige Fujishiro, Gdzie jest mój raj? / Where is my paradise?
Od 12 października do 12 listopada 2016 roku
Wernisaż: 17 października 2016 roku, godz. 19.00
galeria SiC! BWA Wrocław

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR