Konfrontacje: Leon Tarasewicz

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż wystawy Leona Tarasewicza, który odbędzie się 13 października.

„Konfrontacje: Leon Tarasewicz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Konfrontacje: Leon Tarasewicz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

O projekcie, realizowanym w Galerii EL, opowiada jego pomysłodawczyni i kuratorka, Karina Dzieweczyńska:

Leon Tarasewicz, jak sugeruje nazwa całego projektu – Konfrontacje: Leon Tarasewicz – Galeria EL – od 13 października zmierzy się z przestrzenią trudną i wymagającą, jeżeli chodzi o prezentację sztuki współczesnej, jaką jest gotyckie wnętrze dawnego kościoła – siedziba Galerii EL.

Projekt, którego realizacja trwać będzie intensywnie do wernisażu, zaplanowanego na 13 października, stanowić będzie „site specific” – swoistą instalację, dedykowaną wyłącznie do tego miejsca. Praca Tarasewicza stworzona dla Galerii EL będzie symboliczna pod względem formy  opartej na zaskakująco prostym pomyśle jak i kolorystyki. Będzie to jeden obiekt, który pomimo monumentalnej architektury kościelnej, stanie się dominantą i wypełni nawę główną Galerii zahaczając o prezbiterium. Tych, którzy pojawią się na wernisażu, czeka ogromna niespodzianka.

Leon Tarasewicz – urodził się w 1957 roku, we wsi Waliły. Studiował malarstwo na ASP w Warszawie, dyplom uzyskał w 1984 roku w pracowni profesora T. Dominika. Od 1996 r. prowadził gościnną pracownię malarstwa na tejże uczelni. Obecnie wykłada przestrzeń malarską na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii. W latach 80. tworzył rytmicznie skonstruowane obrazy (pola, lasy, ptaki), usytuowane pomiędzy figuratywnością a coraz silniej dochodzącą do głosu abstrakcją. Z czasem ślady dawnej fascynacji naturą i jej pejzażem wyparte zostały przez intensywną grę kolorów i bogatej faktury. W ostatnich latach Tarasewicz rozwinął działania z pogranicza konceptualizmu oraz instalacji obejmujące realizacje nie tylko we wnętrzach galeryjnych , ale także poza nią. Coraz bardziej rozbudowane i monumentalne dzieła odważnie wchodzą w swoisty „dialog” z elementami architektury i kontekstami przestrzeni miejskiej.

Konfrontacje: Leon Tarasewicz
Od 13 października 2016 roku do 8 styczna 2017 roku
Wernisaż 13 października 2016 roku, godz. 18.00
Galeria EL w Elblągu

Dodaj komentarz