• 2016-10-12

Fado z ulic Lizbony

Niezwykła muzyczna dusza, artystka potrafiąca zaskarbić serca publiczności na całym świecie, wystąpi we Wrocławiu w ramach obchodów 10-lecia Ethno Jazz Festival. Koncert Dony Rosy odbędzie się  17 listopada w klubie jazzowym Vertigo.

 Dona Rosa Trio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dona Rosa Trio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po wystąpieniu w muzycznym filmie dokumentalnym Andre Hellera Voices of God (Głosy Boga) Dona Rosa, niewidoma śpiewaczka z ulicy Rua Augusta w Lizbonie, znana milionom turystów od ponad 20 lat, osiągnęła międzynarodowy rozgłos podbijając estrady na całym świecie – od Europy aż po Tajpej czy Los Angeles. Ona nie jest „po prostu kolejną ładną twarzą”, odkrywaną z roku na roku w świecie muzyki fado. Ona jest raczej kimś, kto porusza głębie duszy odbiorcy tego gatunku, bez względu na wszystko.

Postać Dony Rosy przybliżył w Polsce nieco Marcin Kydryński w autorskiej książce Lizbona. Muzyka moich ulic (2013). Jedna z pieśni Dony – Alecrim znalazła się także na płycie Siesta 9, muzycznie ilustrującej powyżej wspomnianą książkę, w której Marcin Kydryński opisał toczące się i tętniące życie w Lizbonie.

Jej najnowszy program koncertowy wciąga słuchaczy w jej wewnętrzny świat: pierwsza odsłona koncertu odbywa się w całkowitej ciemności – 40 minut zupełnego zanurzenia się w wewnętrznej świadomości muzycznej Dony Rosy. Dzięki tej deprywacji sensorycznej, publiczność „zobaczy” muzykę od wewnątrz, tak jak Dona doświadcza jej sama.

Druga odsłona koncertu jest przeciwieństwem pierwszej. Oto bowiem wszystkie kolory pulsującego życia w Lizbonie – miasta nad siedmioma wzgórzami – zabytkowe wdzięki Alfamy, ukryte uliczki pełne gwaru, miejsca spotkań i pogawędek lokalnych muzyków – wszystko to składa się na hołd Dony Rosy dla swojego rodzinnego miasta. Podczas jej występu, wyświetlane są obrazy z Lizbony (z przeszłości, teraźniejszości – zdjęcia, tekst i muzyka) a więc koncert przekształca się w multimedialne widowisko.

Dla wszystkich miłośników portugalskiej stolicy, ale także tych, którzy chcieliby ją poznać, to koncert obowiązkowy.

Dona Rosa
17 listopada 2016 roku, godz. 20.00
Vertigo Jazz Club we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR