Ania Wawrzkowicz, Stan rzeczy

Ośrodek Artystyczny XS w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy Ani Wawrzkowicz pt. Stan rzeczy.

Ania Wawrzkowicz, „Stan rzeczy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ania Wawrzkowicz, „Stan rzeczy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace Ani Wawrzkowicz charakteryzuje minimalizm oraz konceptualny i rzeźbiarski charakter. Są przekroczeniem fotografii rozumianej jako bezpośredni przekaz, który nie wymaga konwencjonalnej reprezentacji ani świadomej interpretacji. Prace wywołują uczucie niepokoju kwestionując, negując i przekształcając pozorną wiedzę oraz przeczucie o stanie rzeczy.

Wawrzkowicz zainteresowana jest nietrwałymi właściwościami, destabilizującym uczuciem wywołanym otwartością znaczenia obrazu fotograficznego. Wydźwięk pustej przestrzeni – nieobecności – w jej pracach kwestionuje zarówno pod względem wizualnym, jak i konceptualnym granice fotograficznej reprezentacji. Jej nieruchome i pozbawione iluzorycznej przejrzystości fotografie oscylują między reprezentacją i abstrakcją.

Na wystawie Stan rzeczy zaprezentowane zostaną wcześniej nie pokazywane fotografie i instalacje artystki, które stanowią swego rodzaju eksperyment formalny testujący granice fotograficznego spectrum: poprzez rzeźbiarskie gesty skompresowane do jednowymiarowości fotografii czy przez układy geometryczne kształtujących nowe perspektywy. Wraz z limitowaną edycją towarzyszących wystawie własnoręcznie wykonanych przez artystkę katalogów prezentowane obiekty są nie tylko reprezentacją, ale też ostatecznym ucieleśnieniem całego procesu twórczego.

Ania Wawrzkowicz – jest artystką, która pracuje na pograniczu fotografii i rzeźby. Ukończyła studia na Wydziale Fotografii w Camberwell College of Arts i London College of Communication. Na co dzień pracuje w Londynie, gdzie oprócz pracy nad projektami artystycznymi, współpracuje z takimi magazynami jak Wallpaper, Viewpoint Magazine, AnOther, Frieze, Guardian, a także studiami projektowymi i agencjami reklamowymi. Jej prace były wystawiane m.in. w londyńskich galeriach Printspace Gallery, m2 Gallery, Degree Art Gallery, a także London Design Festival i wystawach w Polsce – m.in. w Galeri Obok oraz w trakcie Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Ania Wawrzkowicz, Stan rzeczy
Od 13 do 19 października 2016 roku
Wernisaż: 12 października, godz. 19.00
XS w Warszawie

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Która z wymienionych instytucji Twoim zdaniem najlepiej promuje architekturę?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR