• 2016-10-12

7. American Film Festival

Już 25 października we Wrocławiu rozpocznie się 7. American Film Festival. W programie najgorętsze tytuły z europejskich festiwali: Paterson jako film otwarcia, American Honey, Personal Shopper i inne.

Jim Jarmusch, „Paterson” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jim Jarmusch, „Paterson” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas otwarcia 7. AFF widzowie obejrzą rewelację tegorocznego festiwalu w Cannes – Patersona Jima Jarmuscha. Największy buntownik amerykańskiego kina na przekór dyktatowi konsumpcji i efekciarstwa zrobił film będący pochwałą zwyczajności. Tytułowy bohater, skromny kierowca autobusu (znany z serialu Dziewczyny Adam Driver), żyje nieśpiesznym rytmem wyznaczanym przez poranny pocałunek z żoną Laurą, pracę i wieczorne spotkania przy piwie z grupą typowo Jarmuschowskich ekscentryków. Autor Truposza okruchy codzienności zamienia w czystą poezję, podobnie jak jego bohater notujący wiersze w sekretnym zeszycie.

W ramach programu Europejska Stolica Kultury – Wrocław 2016 na AFF pokazane zostaną dwa filmy zrealizowane w Ameryce lub z amerykańskimi aktorami przez znakomitych europejskich reżyserów Andreę Arnold i Oliviera Assayasa, które podbiły tegoroczny festiwal w Cannes. Film autorstwa Arnold – American Honey, wyjechał stamtąd z Nagrodą Jury. Podobnie jak w głośnym Fish Tank, reżyserka opowiada w nim o dorastającej dziewczynie z zaniedbanego środowiska, marzącej o lepszym życiu. Skłócona z rodziną Star porzuca swoje miasteczko i przyłącza się do grupy przemierzających Stany, żyjących z dnia na dzień młodocianych włóczęgów. Nęcąca wizją wolności podróż będzie miała gorzki smak.

Olivier Assayas pokaże we Wrocławiu film Personal Shopper, który w Cannes otrzymał Złotą Palmę za reżyserię, mimo, że budził skrajne emocje (na jednym pokazie – owacja na stojąco, na innym – buczenie). Dramat z elementami horroru opowiada o młodej kobiecie (w tej roli Kristen Stewart), która w dzień dba o garderobę pewnej gwiazdy, a w nocy próbuje nawiązać kontakt ze zmarłym bratem bliźniakiem.

Jeff Nichols, „Loving” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jeff Nichols, „Loving” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aż dwie nowe produkcje zaprezentuje we Wrocławiu Jeff Nichols, amerykański reżyser lubiący bawić się kinem gatunkowym. Będą to: Midnight Special (premiera na Berlinale) oraz Loving (nominowany do Złotej Palmy w Cannes). Midnight Special łączy cechy surowej przypowieści z elementami sci-fi i wpisuje się w nurt fascynacji produkcjami spod znaku Strefy mroku z lat 80. Obdarzony tajemniczymi mocami chłopiec, chroniony przez dwóch mężczyzn (Michael Shannon, Joel Edgerton), ucieka przed niebezpieczeństwem. W drugoplanowych rolach: Kirsten Dunst i,  jak widać rozchwytywany, Adam Driver.

Tytuł drugiego z filmów Nicholsa – Loving pochodzi co prawda od nazwiska głównych bohaterów, ale rzeczywiście osią opowieści jest wyjątkowa miłość. To dramatyczna historia Mildred i Richarda (Ruth Negga, Joel Edgerton), czarnej dziewczyny i białego chłopaka, którzy pobrali się w 1958 roku wbrew rasistowskiemu prawu stanu Virginia. Najpierw aresztowani, zbiegli do Waszyngtonu, gdzie wytoczyli sprawę władzom stanowym. Wygrali ją, na zawsze zmieniając amerykańskie prawo.

Szczegółowy program na oficjalnej stronie festiwalu.

7. American Film Festival
Od 25 do 30 października 2016 roku
Wrocław

Dodaj komentarz