Wajda. Kronika wypadków filmowych

Już jutro premiera książki Wajda. Kronika wypadków filmowych. O dziełach Wajdy, które trwale zapisały się w historii kina, opowiadają ludzie, którzy razem z reżyserem uczestniczyli w ich tworzeniu: aktorzy i członkowie ekip technicznych.

Bartosz Michalak, „Wajda. Kronika wypadków filmowych”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Bartosz Michalak, „Wajda. Kronika wypadków filmowych”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Popiół i diamentWszystko na sprzedażWeseleZiemia obiecanaCzłowiek z marmuruCzłowiek z żelaza – to filmy, które na trwałe zapisały się w historii nie tylko polskiego kina. Ich twórca, Andrzej Wajda, wielokrotnie mówił i pisał o nich. Wajda. Kronika wypadków filmowych to książka, w której po raz pierwszy o tych filmach mówią ci, którzy je współtworzyli. Wajda jest artystą totalnym, ale też daje swoim ekipom na planie bardzo dużą wolność. Dlatego o kulisach powstawania wszystkich jego filmów – od Pokolenia do Wałęsy – opowiadają aktorzy: Elżbieta Czyżewska, Krystyna Janda, Daniel Olbrychski czy Wojciech Pszoniak, a także członkowie ekipy technicznej: operatorzy, kompozytorzy, scenografowie. Tym samym powstała niezwykła opowieść o jednych z najważniejszych filmów w dziejach polskiego kina i portret niezwykłego artysty, jakim jest Andrzej Wajda.

Żeby film był „nasz”, musi być udany, wyjść naprzeciw widowni, zostać zauważony przez krytykę. Niestety nie wszystkie moje filmy spełniają te kryteria, są wśród nich nieudane. Te nieudane nie są już „nasze”, to są „moje” filmy. Można zadać pytanie: a kto dokonuje tej oceny? Oczywiście ‒ ja.

Andrzej Wajda

Bartosz Michalak, Wajda. Kronika wypadków filmowych
Premiera: 12 października 2016 roku
Wydawnictwo MG

Dodaj komentarz