• 2016-10-11

Singphony

Baltic Neopolis Orchestra ze Szczecina 17 października zainauguruje trasę koncertową po Azji niezwykłym koncertem Singphony, który odbędzie się w Szczecinie w Arenie Azoty. BNO jest jedyną polską orkiestrą w historii zaproszoną w tak prestiżową trasę koncertową. Wraz z Orkiestrą wystąpią znakomici soliści: Pamela Tan Nicholson – fortepian, Vasko Vassilev – skrzypce, Covent Garden Soloists.

Baltic Neopolis Orchestra, fot. Radek Kurzaj (źródło: materiały prasowe organizatora)

Baltic Neopolis Orchestra, fot. Radek Kurzaj (źródło: materiały prasowe organizatora)

Baltic Neopolis Orchestra, zdobywca Fryderyka 2015 w kategorii Album roku muzyka kameralna, jest smyczkową orkiestrą kameralną, powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów. Od tego czasu orkiestra koncertowała dziesiątki razy, realizując zarówno własne cykle, jak i współuczestnicząc w zewnętrznych projektach artystycznych. Orkiestra, którą kieruje altowiolistka Emilia Goch Salvador, współpracuje m.in. z Adamem Bałdychem, najlepszym polskim skrzypkiem jazzowym młodego pokolenia; Tomaszem Tomaszewski, koncertmistrzem Deutsche Oper w Berlinie; Maratem Bisengalievem, skrzypkiem i dyrektorem artystycznym pierwszej orkiestry symfonicznej w Indiach; Marią Machowską, koncertmistrzem Filharmonii Narodowej w Warszawie; Danielem Rowlandem, liderem Brodsky String Quartet; Aliną Mleczko, najlepszą saksofonistką klasyczną w Polsce, Marcelo Nisinmanem, bandeonistą okrzykniętym następcą Astora Piazzoli; Carmine Lauri, koncertmistrzem London Symphony Orchestra czy kompozytorem Pawłem Łukaszewskim, laureatem 7 Fryderyków. Oprócz regularnej pracy nad światowym repertuarem kameralnym, muzycy chętnie biorą udział w projektach awangardowych.

I tak 17 października Baltic Neopolis Orchestra zainauguruje trasę koncertową po Azji niezwykłym koncertem Singphony Opera musical show, który odbędzie się w Szczecinie w Arenie Azoty. Na scenie wystąpi łącznie ponad 70 artystów, gwiazdy estrady z Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Hiszpanii, Singapuru, Portugalii i Polski. Gwiazdą specjalną koncertu będzie Pamela Tan-Nicholson – mama Vanessy Mae – znakomita pianistka i producentka z Singapuru oraz Vasko Vasillev, koncertmistrz Covent Garden Opera House w Londynie. Ponadto na scenie zobaczymy i usłyszymy Baltic Neopolis Orchestrę w symfonicznym składzie, gitarzystę flamenco –Tony’ego Cantero, Covent Garden Soloists oraz solistów Opery Narodowej w Sofii. Artyści zabiorą publiczność w niepowtarzalną podróż do świata opery, podczas której spotkamy bohaterów najpopularniejszych dzieł operowych. Carmen – hiszpańską cygankę, rozkochująca w sobie sierżanta Don Josego, japońską gejszę Madam Butterfly zauroczoną młodym oficerem marynarki oraz baśniowy świat starożytnych Chin z opery Turandot. W muzyce rozbrzmiewać będą hiszpańskie, włoskie oraz dalekowschodnie wątki w nowych, zaskakujących aranżacjach.

Widowisko muzyczne, zaraz po premierze w Szczecinie, odwiedzi najbardziej prestiżowe sale koncertowe w takich krajach Azji, jak: Singapur, Brunea, Tajlandia, Filipiny, Indonezja, Laos, Malezja, Kambodża, Wietnam i Myanmar w ramach Toyota Classics Tour 2016. Jest to 27. odsłona tej prestiżowej trasy koncertowej promującej muzykę klasyczną w Azji, a Baltic Neopolis Orchestra jest pierwszym w historii polskim uczestnikiem zaproszonym do tego projektu. Koncerty trasy mają charakter charytatywny i gromadzą wielu wpływowych gości, przedstawicieli świata polityki, biznesu i kultury, ale także najwyższe władze m.in. członków rodzin królewskich w Kambodży, Tajlandii, Laosie czy Malezji.

Baltic Neopolis Orchestra
17 października 2016 roku, godz. 20.00
Arena Azoty Szczecin

Dodaj komentarz