• 2016-10-11

12. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania – podsumowanie

Za nami cztery dni 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, który w tym roku odbywał się w Muzeum Pana Tadeusza. W trakcie wyjątkowego w swojej formule święta krótkiej prozy autorzy z Polski i zagranicy po raz kolejny zaprezentowali swoje premierowe teksty w specjalnie zaaranżowanych przestrzeniach.

12. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania we Wrocławiu, fot. Natalia Kabanow (źródło: materiały prasowe organizatora)

12. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania we Wrocławiu, fot. Natalia Kabanow (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Opowiadania, organizowany pod hasłem „Historia przyszłości”, gościł wielu znanych polskich autorów, m.in. Jacka Dehnela, Lilianę Hermetz, Łukasza Orbitowskiego, Zytę Rudzką, Małgorzatę Rejmer czy Wita Szostaka. Publiczność miała również okazję spotkać się z pisarzami zagranicznymi, np. Lucy Caldwell, Alexem Epsteinem czy Peterem Stammem, którzy odczytali swoje teksty w oryginalnych językach.

Od dziesięciu lat w ramach MFO odbywa się konkurs na najlepsze opowiadanie. Laureatką tegorocznej nagrody głównej została Joanna Pawłusiów z Godzikowic za prozę Kilka słów o moim bracie, którą jury wybrało spośród ponad 350 tekstów. Przyznano również nagrody w konkursie za najlepszy przekład – pierwszą otrzymała Anna Granatowska za tłumaczenie z języka niemieckiego opowiadania Petera Stamma. Drugie miejsce ex aequo zajęły Patrycja Maciejewska, Olga Niziołek i Małgorzata Śnigurowicz, trzecie przypadło Joannie Karaś i Agacie Wróbel.

W ramach festiwalu odbyły się liczne wydarzenia, w tym debaty, przegląd adaptacji filmowych (m.in. premierowy pokaz czeskiego obrazu Wilsonov) oraz wystawa Historia przyszłości, prezentująca prace zainspirowane nieistniejącym dziełem science-fiction Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Wystawę można oglądać w Muzeum Pana Tadeusza jeszcze do 30 listopada.

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania 2016 został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w ramach programu Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016.

12. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania
Od 6 do 9 października 2016 roku
Organizator: Towarzystwo Aktywnej Komunikacji
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR