Miejsca, których nie ma: Zakopane inaczej

Nie opisują miejsc pięknych, atrakcyjnych i niepowtarzalnych. Wolą prowadzić po ciemnych zaułkach, przestrzeniach zapomnianych i wyrzuconych z pamięci. 15 października o godz. 16.00 w Muzeum Emigracji w Gdyni Maciej Krupa, Piotr Mazik i Kuba Szpilka opowiedzą o Zakopanem, którego nie znacie. Będzie to spotkanie z nowego cyklu Miejsca, których nie ma.

Kuba Szpilka, Piotr Mazik, Maciej Krupa, „Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem”, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora spotkania)

Kuba Szpilka, Piotr Mazik, Maciej Krupa, „Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem”, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora spotkania)

Trójkę autorów książki Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem połączyła miłość do Tatr i wspólna fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”, której celem jest działalność związana z historią, dziedzictwem, współczesnością oraz przyszłością Zakopanego, Podtatrza i Tatr.

Nieobecne miasto to przewodnik nietypowy, którego założeniem jest pokazanie tego, co zapomniane i pomijane. W tym wypadku to trzy grupy ludzi związanych z historią Zakopanego, o których bardzo rzadko się wspomina, a którzy mieli ogromny wpływ na rozwój tego miasta. Pierwsza z nich to ceprzy, którzy przyjechali do Zakopanego w poszukiwaniu zarobku, często wykonując prace, których dumny góral by nie ruszył. Druga to gruźlicy, bywalcy licznych sanatoriów, dzięki którym powstawała nowa infrastruktura i nowe miejsca pracy, a miasto się wzbogacało. W Zakopanem jednocześnie przebywało czasami kilka tysięcy chorych. Trzecia grupa to Żydzi, którzy przed II wojną światową stanowili około jednej szóstej mieszkańców. Mieli swoje synagogi i cmentarz, sklepy, kamienice, organizacje i kluby sportowe. Dziś już ich nie ma, zniknęli także z pamięci i opowieści.

Spotkanie w Muzeum Emigracji będzie dotyczyło m.in. tego, jak nasza wiedza o miejscach znanych często się mityzuje, staje się jednostronna i uproszczona, dlaczego warto szukać historii nieoczywistych i gdzie je można znaleźć.

Miejsca, których nie ma to nowy cykl w Muzeum Emigracji w Gdyni poświęcony miejscom, które należą już do przeszłości, ale jednocześnie nie dają o sobie zapomnieć. Wspominamy je z nostalgią lub wręcz przeciwnie – usilnie próbujemy zepchnąć w niepamięć. Gośćmi będą autorzy reportaży poświęconych takim miejscom. Cykl zainaugurowało spotkanie z Marcinem Kąckim, autorem nominowanej do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike książki Białystok. Biała siła, czarna pamięć, a w najbliższych miesiącach gośćmi będą także Filip Springer, autor reportażu Miasto archipelag o byłych miastach wojewódzkich (5 listopada) i Małgorzata Szejnert, autorka Usypać góry. Historie z Polesia (3 grudnia).

Maciej Krupa (ur. 1960) – etnolog, publicysta, przewodnik tatrzański, tłumacz. Autor kilku książek: Tatry, Zakopane – wczoraj i dziśBóg się rodzi (z Kubą Szpilką) oraz Kroniki zakopiańskie. Współzałożyciel „Tygodnika Podhalańskiego”, były dziennikarz BBC World Service. Mieszka w Zakopanem. Razem z Piotrem Mazikiem i Kubą Szpilką założył i prowadzi Fundację „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Napisali razem trzy książki: Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamościŚlady, szlaki, ścieżki. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich wyobrażeń oraz Ta przestrzeń ma samoistną moc. Rozmowy o Tatrzańskim Parku Narodowym. Są autorami kilku wystaw, stale współpracują z Muzeum Tatrzańskim oraz kwartalnikiem Tatrzańskiego Parku Narodowego „Tatry”.

Piotr Mazik (ur. 1986) – historyk sztuki, narciarz wysokogórski, przewodnik tatrzański, instruktor narciarski. Autor książki Tatrzańska Atlantyda. Mieszka w Zakopanem.

Kuba Szpilka (ur. 1957) – etnolog, wspinacz, narciarz wysokogórski. Autor licznych tekstów publikowanych w czasopismach i pracach zbiorowych, stały współpracownik i członek redakcji kwartalnika „Konteksty”. Autor książki Bóg się rodzi (z Maciejem Krupą). Mieszka w Kościelisku.

Miejsca, których nie ma: Maciej Krupa, Piotr Mazik, Kuba Szpilka
Spotkanie wokół książki Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem
15 października 2016 roku, godz. 16.00
Muzeum Emigracji w Gdyni

Dodaj komentarz