Szczyt formy Karoliny Breguły

Po sukcesach na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni (nagroda Złoty Pazur w konkursie Inne Spojrzenie) Karolina Breguła prezentuje indywidualną wystawę w Galerii Entropia pt. Bezużyteczność.

Karolina Breguła, „Historie sztuki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karolina Breguła, „Historie sztuki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karolina Breguła rozpoczęła swoją działalność artystyczną w 2003 roku głośnym cyklem fotografii Niech nas zobaczą. Ta prosta seria portretów trzymających się za ręce gejowskich i lesbijskich par nie tylko przyczyniła się do otwarcia debaty społecznej na obce jej dotąd zagadnienia, ale i wpłynęła na samą artystkę, która – jak mówi – dzięki swojemu cyklowi uświadomiła sobie moc tkwiącą w sztuce. Zaintrygowana efektem własnego działania, w swoich kolejnych pracach Breguła zajmowała się analizowaniem recepcji sztuki, badaniem gustów odbiorców, zadawaniem pytań dotyczących skuteczności i użyteczności sztuki i próbą definiowania jej miejsca w życiu.

Blisko dekadę po pierwszej prezentacji Niech nas zobaczą, artystka zaprasza na wystawę swoich najnowszych prac, w których mówi o strachu, poczuciu bezsilności, zwątpieniu w sprawczość sztuki i tytułowej bezużyteczności własnych działań. Na wystawie w Galerii Enropia zobaczyć można między innymi Zupę (2014) – film o politycznym zaangażowaniu grupy twórców, Instrumenty do robienia hałasu (2016) – obiekty robione ze śmieci pozyskanych w galeriach i muzeach będące narzędziami służącymi do demonstracji politycznych czy Światłowstręt (2016) – najnowszy film Breguły opowiadający o niewykorzystanym potencjale ukrytym w ciemności.

W ramach cyklu Szczyt Formy 25 października odbędzie się spotkanie z artystką. Szczyt Formy to cykl otwartych spotkań autorskich z uznanymi artystami młodego i średniego pokolenia zajmującymi się szeroko pojętymi działaniami przestrzennymi. Jest wspólną inicjatywą Koła Naukowego Forma przy Katedrze Rzeźby ASP we Wrocławiu oraz Galerii Entropia. Spotkania pomyślane są jako autorskie prezentacje dające artystom możliwość bezpośredniego przedstawienia swojej sztuki bez żadnej mediacji, studentom zaś (i reszcie publiczności) osobistego kontaktu z artystami, a także zapoznania się z żywym procesem twórczym czy problemami istnienia na współczesnym rynku sztuki. Koordynacja cyklu: Karolina Freino.

Karolina Breguła, „Światłowstręt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karolina Breguła, „Światłowstręt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karolina Breguła, Bezużyteczność
Od 11 do 25 października 2016 roku
Wernisaż: 11 października 2016 roku, godz.18.00
Spotkanie z artystką
25 października 2016 roku, godz. 18.00
Galeria Entropia we Wrocławiu

Dodaj komentarz