Nie ma się czego bać. Rozmowy z Mistrzami

Już za kilka dni premiera wywiadów Justyny Dąbrowskiej – psycholog, psychoterapeutki i redaktorki – m.in. z księdzem Adamem Bonieckim, Julią Hartwig czy Krystyną Zachwatowicz. „Dzięki Justynie Dąbrowskiej i bohaterom jej wywiadów jesteśmy świadkami podnoszącej na duchu, pełnej empatii i szacunku dla ludzkiego losu rozmowy o przemijaniu, starości, miłości i nadziei, życiu i śmierci” – mówi Magdalena Tulli.

Justyna Dąbrowska, „Nie ma się czego bać. Rozmowy z Mistrzami”, okładka (źródło: materiały wydawcy)

Justyna Dąbrowska, „Nie ma się czego bać. Rozmowy z Mistrzami”, okładka (źródło: materiały wydawcy)

Justyna Dąbrowska rozmawia ze swoimi Mistrzami: księdzem Adamem Bonieckim, Haliną Birenbaum, Jackiem Bocheńskim, Janem Strelauem, Danielem Passentem, Zofią Wielowieyską, Anastazją Nakov, Krzysztofem Pomianem, Jackiem Hołówką, Alicją Gawlikowską-Świerczynską, Wiesławem Łukaszewskim, Krystyną Zachwatowicz, Andrzejem Mularczykiem, Julią Hartwig i Anną Trzeciakowską.

Nie należy się peszyć czymś tak trywialnym jak krótkość życia.
Poza tym trzeba uważnie zamiatać podłogę.
Nie po to, żeby była czysta, tylko żeby uważnie żyć każdą chwilą.
Poza tym nie warto mieć pretensji do całego świata.
Poza tym mąż ma mieć ugotowany obiad.
No i nie trzeba wstrzymywać oddechu na widok staruszków, nawet niechlujnych.
Starością nie można się zarazić.
Trzeba zarobić sobie na dobrą starość. Najlepiej – mądrym życiem.
Spieszmy się mądrze żyć – zdają się mówić bohaterowie książki Justyny Dąbrowskiej.
Mądrej, ważnej książki.

Hanna Krall

Niestety nie żyłem zgodnie z tym, co teraz pani powiem, ale skoro mnie pani pyta, co sądzę teraz, to myślę, że jednak najbardziej warte starania jest dobro drugiego człowieka i miłość do niego. Najważniejsze jest to, co się robi dla innych.

Daniel Passent

Justyna Dąbrowska (ur. 1960) – psycholog, psychoterapeutka, redaktorka. W 1989 debiutowała w „Gazecie Wyborczej” felietonami o swoich dzieciach i psychologii. Założycielka i wieloletnia redaktor naczelna miesięcznika „Dziecko”. W 2012 wydała tom rozmów Spojrzenie wstecz, w których pytała polskich intelektualistów o to, co się widzi, czuje i myśli, gdy się jest na ostatnim odcinku drogi życiowej. Publikuje w „Tygodniku Powszechnym” i „Gazecie Wyborczej”. Laureatka Nagrody im. Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy. Rozmowa z drugim człowiekiem to jej pasja i sposób na radzenie sobie z życiowymi mieliznami.

Justyna Dąbrowska, Nie ma się czego bać. Rozmowy z Mistrzami
Premiera: 13 października 2016 roku
Wydawnictwo Agora

Dodaj komentarz