• 2016-10-10

Zacznij kochać dizajn

Wydawnictwo Marginesy proponuje miłośnikom designu książkę-poradnik o tym, jak kolekcjonować polską sztukę użytkową. Autorką publikacji jest Beata Bochińska, była prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, wykładowczyni krytyki designu i zarządzania rozwojem nowego produktu.

Beata Bochińska, „Zacznij kochać dizajn. Jak kolekcjonować polską sztukę użytkową”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Beata Bochińska, „Zacznij kochać dizajn. Jak kolekcjonować polską sztukę użytkową”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Zaczyna się niewinnie. Od kupienia pierwszej filiżanki czy lampy. Zazwyczaj dlatego, że nam się podoba. Potem nadchodzi refleksja: jest stara, a może jest coś warta? Zaczynamy szukać, czytać. Powoli wdziera się do naszej świadomości coraz większy niepokój i chaos. Na tym etapie część albo przestaje się tym przejmować i zaczyna z niej pić herbatę, albo… natychmiast rzuca się w wir poszukiwań. Prawie każdy ma w sobie żyłkę odkrywcy. Odkryć skarb, taki prawdziwy, dużo warty. Kto nie marzył o tym w dzieciństwie? Ręka do góry!

Moda na vintage nie przemija. Tylko rzetelna wiedza o przeszłości może pomóc zrozumieć wartość współczesnego designu i nowych nadchodzących trendów we wzornictwie. Ile i czy można zarobić na starym serwisie po ciotce i szklanych wazonach zabranych z naszego rodzinnego domu? Jak dobrze wyceniać i jak nie przepłacać kupując? Jak rozpoznać i zrozumieć, co to znaczy dobry design i czy ważne jest, przez kogo był projektowany? To poradnik nie tylko dla wytrawnych kolekcjonerów, ale też dla wszystkich miłośników dobrego designu. Lekko napisany, bogato ilustrowany, z praktycznymi poradami i wskazówkami. Zawiera informacje dla tych, którzy polują na rynkach staroci, a także dla tych, którzy dopiero planują zacząć kolekcjonowanie dobrze zaprojektowanych, współczesnych przedmiotów użytkowych.

Beata Bochińska – historyczka designu, specjalistka zarządzania designem i rozwojem produktu, kolekcjonerka, była prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Autorka kilkuset artykułów specjalistycznych, raportów i książek poświęconych designowi. Producentka i współautorka filmów. Wykładowczyni krytyki designu na Uniwersytecie Warszawskim i zarządzania rozwojem nowego produktu w SGH w Warszawie. Kuratorka międzynarodowych wystaw, jurorka konkursów projektowych.

Beata Bochińska, Zacznij kochać dizajn. Jak kolekcjonować polską sztukę użytkową
Premiera: 12 października 2016 roku
Wydawnictwo Marginesy

1 komentarz do artykułu “Zacznij kochać dizajn”

  1. MichałW

    Brzmi to bardzo dobrze, szczególnie, że jestem uzależniony od wypraw na pchle targi i targowiska staroci. Ostatnio dobry program o tym leci, Brać czy nie brać, po nim właśnie odkryłem tę publikację, bo można ją u nich w konkursie wygrać. Autorkę zresztą też z telewizji znam ;)

Dodaj komentarz