• 2016-10-10

Arszyn gra De Marię

20 października w Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się koncert Arszyn gra De Marię. To interpretacja i wykonanie koncertowe utworów muzycznych Waltera De Marii Cricket Music i Ocean Music.

„Arszyn gra De Marię” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Arszyn gra De Marię” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Walter De Maria to pionier sztuki konceptualnej, sztuki otoczenia i land artu. U progu swej kariery rozdarty był między muzyką a sztukami wizualnymi. Zmarły w 2013 roku artysta nagrał tylko dwie solowe kompozycje: Cricket Music (1964) oraz Ocean Music (1968). Mniej więcej w tym samym okresie związany był z nowojorską sceną muzyczną i artystyczną m.in. jako perkusista grupy The Primitives, który potem przekształcił się w zespół The Velvet Underground.

Na kompozycje składają się nagrania terenowe tytułowych cykad i oceanu, wzbogacone o warstwę perkusyjną wykonaną przez kompozytora. Był to kluczowy okres w twórczości Waltera De Marii, czas przejścia od rzeźby do sztuki otoczenia, od białego sześcianu galerii ku otwartej przestrzeni i pracy w terenie. Niedługo po zrealizowaniu powyższych kompozycji De Maria porzuca zupełnie muzykę i jazzową perkusję wkraczając na drogę, która doprowadziła do powstania tak przełomowych realizacji jak New York Earth Room (1977). Ten bardzo interesujący moment w kształtowaniu się drogi twórczej artysty, między muzyką a przestrzenią, sztuką otoczenia, nagraniami terenowymi, sztuką konceptualną, zainspirował mnie do podjęcia próby reinterpretacji utworów muzycznych Waltera De Marii – Krzysztof Topolski na żywo podczas koncertu.

Krzysztof Topolski aka Arszyn to perkusista, elektroakustyczny improwizator, autor soundartowych projektów, kurator. W jego pracy kluczowe pojęcia to noise isoundscape. Interesują go poszukiwania w sferze perkusji oraz live electronics, muzyki improwizowanej i elektroakustycznej. Komponuje przy użyciu komputera, tworzy instalacje dźwiękowe oraz realizuje nagrania terenowe. Organizuje prezentacje i wykłady poświęcone muzyce współczesnej, akustycznej ekologii i sztuce dźwięku oraz prowadzi warsztaty. Był kuratorem festiwalu Soundplay oraz cyklu warsztatów Dźwiękowiska w CSW Łaźnia w Gdańsku. Z saksofonistą Tomaszem Dudą tworzy projekt Arszyn/Duda.

Arszyn gra De Marię
20 października 2016 roku
Centrum Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz