Akademia 100 plakatów

Na wystawie w budynku ASP przy Raciborskiej w Katowicach można zobaczyć 100 plakatów 100 rożnych twórców, z których każdy związany jest z ASP w Katowicach.

„Akademia 100 plakatów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Akademia 100 plakatów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach wyrosła na plakacie. Początki szkoły sięgają połowy ubiegłego wieku. Przez długi czas placówka funkcjonowała jako zamiejscowy Wydział Grafiki Propagandowej krakowskiej ASP, zatem od samego początku plakat był kluczową dziedziną, prężnie rozwijająca się w murach szkoły.

Plakat jest sztuką. Jest inteligentnym dialogiem twórcy z odbiorcą. Jest również sztuką ulicy, która to sztuka obecnie zawitała do prestiżowych galerii. Wystawa Akademia 100 plakatów to retrospektywa, swoista podróż sentymentalna prezentująca twórców, trendy i zjawiska, formujące się w ciągu kilkudziesięciu lat.

Absolwenci katowickiej ASP to twórcy znani i uhonorowani na całym świecie. Nasze archiwa zawierają wiele perełek i jedyne co nas ogranicza to brak miejsca, aby zaprezentować wszystko podczas jednej ekspozycji. Organizatorzy zapraszają do podziwiania wycinka naszej historii odsłanianej na tych ponad stu kawałkach cennego papieru.

Kuratorka: Monika Starowicz

Akademia 100 plakatów
Od 7 do 21 października 2016 roku
Budynek ASP przy Raciborskiej w Katowicach

1 komentarz do artykułu “Akademia 100 plakatów”

  1. Ewka

    Ciekawie zapowiadająca się wystawa. Uwielbiam wszelkiego rodzaju plakaty, a niebawem będę w Katowicach, więc nie omieszkam tam zawitać. Na numarte czytałam też o plakacie jako właśnie formie sztuki.

Dodaj komentarz