Słownik pojęć Marcina Grzędy

Jesienny sezon wystaw w Pawilonie Sztuki zaczyna się prezentacją prac jednego z pierwszych laureatów konkursu Artystyczna Podróż Hestii – Marcina Grzędy. Artysta z Gdańska na swojej indywidualnej wystawie w Warszawie zaprezentuje cykl rzeźb, które tworzy z różnorodnych materiałów – drewna, kamienia, metalu czy porcelany.

Marcin Grzęda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Grzęda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Grzęda prezentuje w Pawilonie Sztuki zbiór rzeźb, które powstały na przełomie ostatnich kilku lat. Obiekty z gipsu, gliny, styropianu i cementu w sposób przekrojowy ukazują dotychczasowe działania podejmowane przez artystę. Tytułowy Słownik Pojęć jest zapisem tematów poruszanych przez Marcina Grzędę; tematów, które z jednej strony dotyczą poszukiwania form zakorzenionych w rzeczywistości, a z drugiej nadawania im nowych, nie do końca abstrakcyjnych znaczeń.

Artysta w swojej twórczości porusza zagadnienia związane z duchowością – rozumianą jednak nie bezpośrednio czy z poziomu religii, ale z płaszczyzny własnych odczuć. W pracy pt. Tabernakulum, Grzęda tworzy na wpół zamkniętą formę, próbującą wytłumaczyć pojęcie świętości. W kolejnej pracy pt. Monidło, twórca wykreował specyficzną relację między materiałami, z których powstał obiekt. Lekki, nietrwały styropian w zestawieniu z gipsem – zwodzi odbiorcę, sugerując pokolorowaną rzeczywistość opakowaną w nietrwałe tworzywo. Obydwie rzeźby, na pozór różne, odwołują się do kluczowej myśli pielęgnowanej przez Marcina Grzędę – myśli płynącej w kierunku nowych form, które dążą do nadawania im znaczeń tożsamych z odczuciami artysty.

Rzeźby wyglądające z zewnątrz na ciężkie i nierówne, w środku skrywają formy odnalezione przez Marcina Grzędę w otaczającej go przestrzeni. Artysta poszukuje inspiracji do tworzenia obiektów na ulicach, w parkach, opuszczonych pofabrycznych miejscach. To tam – korzystając z intuicji i wyobraźni – metodą powielenia, komponuje swoje rzeźby z myślą o tym, co związane jest mniej lub bardziej z duchowością. Chropowata powierzchnia rzeźb Marcina Grzędy, przechodząca w czyste obiekty opakowane styropianem, z jednej strony może sugerować krajobrazy po wybuchu wulkanu, by chwilę później skierować oczy odbiorcy na czyste płaszczyzny mamiące go niczym pokolorowane monidła. Ta różnorodność form i faktur w rzeźbach Marcina Grzędy ustawia obiekty w szerokim polu interpretacyjnym, dając odbiorcy możliwość zajrzenia do własnej duszy.

Piotr Szpilski

Marcin Grzęda – zwycięzca 2. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii w 2003 roku, jest rzeźbiarzem. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego. W swojej twórczości korzysta z różnorodnych materiałów – drewna, kamienia, metalu, a nawet lodu. Od lat zajmuje się również ceramiką artystyczną. Zaangażowanie w sztukę łączy z projektami użytkowymi. W jego pracowni powstają między innymi elementy wystroju wnętrz i wykończenia obiektów architektonicznych, obiekty plenerowe, meble oraz naczynia. Marcin Grzęda w 2008 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2009 roku przygotował indywidualną wystawę ceramiki artystycznej zatytułowaną Echino Idea prezentowaną w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Jego prace prezentowane były m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, w gdańskiej galerii Klub Żak, w ramach III edycji Festiwalu Narracje. Natura miasta oraz w gdyńskiej galerii Od czasu do czasu.

Marcin Grzęda, Słownik pojęć
Od 13 października do 10 listopada 2016 roku
Wernisaż: 13 października 2016 roku, godz. 18.00
Pawilon Sztuki ERGO Hestia w Warszawie

Dodaj komentarz