• 2016-10-08

Festiwal Literatury Europy Środkowo-Wschodniej: Peryferia

Festiwal Literatury Europy Środkowo-Wschodniej Endemity dedykowany miłośnikom słowa pisanego tym razem będzie eksplorował Peryferia. Program zahaczy o obrzeża społeczno-kulturowe i krańce geograficzne; pojawią się pytania o przygranicza myślenia i postrzegania.

Festiwal Literatury Europy Środkowo-Wschodniej Endemity, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Literatury Europy Środkowo-Wschodniej Endemity, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sięgniemy do pojęcia pamięci zepchniętej na margines Żydówki węgierskiego pochodzenia, dorastającej w rumuńskim Siedmiogrodzie w czasach dyktatury Ceaușescu, dzięki spotkaniu z Andreą Tompą. Pamięci nieco innego rodzaju, związanej z dzieciństwem na prowincji, poświęcona jest książka Jánosa Háy’a Syn ogrodnika.

Węgierska prowincja jest również obiektem zainteresowania Krzysztofa Vargi opisującegop swoją literacką podróż po obrzeżach Węgier, którą podjął w poszukiwaniu kuriozów, ciekawostek, miejsc, do których nikt nie zagląda, a także po to, by odnaleźć odpowiedź na pytanie o okrojoną tożsamość Węgrów.

Miejskie przedmieścia, dzieci szukające idealnej rodziny – to temat zainteresowań twórczych słowackiej pisarki Moniki Kompaníkovej, tworzącej społecznie zaangażowaną prozę.

Gdzie leży Polska? Na to pytanie będziemy spróbuje odpowiedzieć prof. Przemysław Czapliński. Inga Iwasiów przeanalizuje miejsce kobiet we współczesnej polskiej literaturze.

Oprócz spotkań autorskich przygotowane są także wydarzenia zostawiające przestrzeń dla uczestników i ukrytych w ich wnętrzach twórców. Poeci będą mogli uczestniczyć w zmaganiach podczas slamu, którego tematem przewodnim będą Peryferia, a najmłodsi czytelnicy w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach literackich.

Festiwal Literatury Europy Środkowo-Wschodniej Endemity: Peryferia
Od 10 do 16 października 2016 roku
Poznań

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Która z wymienionych instytucji Twoim zdaniem najlepiej promuje architekturę?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR