Etnograficznym okiem

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza osoby dorosłe oraz młodzież na nowe cykle warsztatów, które w tym roku skupiać się będą wokół śpiewu tradycyjnego oraz działań plastycznych.

„Etnograficznym okiem”, fot. Anna Grajewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Etnograficznym okiem”, fot. Anna Grajewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Raz w miesiącu w niedzielę organizatorzy zapraszają wszystkich chcących rozwijać w sobie umiejętności rysowania na bezpłatne warsztaty z rysunku Etnograficznym okiem. W czwartkowe wieczory będzie odbywać się kolejna odsłona warsztatów graficznych Odbicia oraz na spotkania wprowadzające w zagadnienie śpiewu tradycyjnego Wstęp do Rozśpiewu. Dla wszystkich, którzy będą chcieli pogłębić to zagadnienie organizatorzy przygotowali weekendowe warsztaty śpiewu Rozśpiew.

Etnograficznym okiem to cykl otwartych, bezpłatnych, warsztatów dla młodzieży i osób dorosłych wprowadzających w zagadnienie rysunku. Raz w miesiącu, w niedzielne popołudnie, odbędą się wyjątkowe spotkania z przedmiotem – eksponatem w przestrzeni muzeum. Za pomocą szkicownika, posługując się różnymi technikami rysunkowymi będzie można wkroczyć w świat etnografii już nie jako obserwator, zwiedzający muzeum, ale badacz, odkrywca „podszewki” tego fragmentu przeszłości, który zachował się w Muzeum Etnograficznym. Warsztaty skierowane są do wszystkich osób chcących spróbować swoich sił w pracy z rysunkiem. Muzeum zapewnia wszystkie niezbędne materiały. Nie obowiązują zapisy. Warsztaty prowadzimy do wyczerpania materiałów.

Harmonogram:
16 października – Przedmiot

  • Zagadnienia: kreska, linia, rysunek linearny
  • Technika: ołówek, grafit, marker, flamaster, cienkopis

20 listopada – Przestrzeń

  • Zagadnienia: światło i cień
  • Technika: ołówek, grafit, węgiel rysunkowy, sepia

11 grudnia – Detal

  • Zagadnienia: odbicia światła, połyskliwość, blik
  • Technika: ołówek, grafit, biała kreda, biała kredka

15 stycznia – Faktura

  • Zagadnienia: struktura, powierzchnia, materiał
  • Technika: węgiel, tusz, piórko, cienkopis

Spotkania prowadzi Agnieszka Lisowska – absolwentka edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Akademii Świętokrzyskiej (specjalność: malarstwo sztalugowe). Prowadzi zajęcia edukacyjne w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. W pracy ceni i poszukuje elementów improwizacji i przestrzeni dla spontaniczności.

Etnograficznym okiem – bezpłatne warsztaty rysunku
Od 16 października do 15 stycznia, godz. 16.00–18.00
Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Dodaj komentarz