• 2016-10-07

Koncerty Jacka Kaspszyka i Marii Machowskiej w Filharmonii Narodowej

14 i 15 października w Filharmonii Narodowej odbędą się koncerty, podczas których wystąpią Jacek Kaspszyk i Maria Machowska. Na program koncertów złożą się dzieła Karola Szymanowskiego i Johannesa Brahmsa.

Maria Machowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maria Machowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

I Koncert skrzypcowy Szymanowskiego to utwór fascynujący wybujałą, czarodziejską wręcz orkiestracją i specyficznym, baśniowym i zmysłowym klimatem. Również partia solowa wyróżnia się liryzmem i niezwykłą śpiewnością. Sam kompozytor chyba najlepiej podsumował swoje dzieło, pisząc w jednym z listów: „Całość strasznie fantastyczna i nieoczekiwana”. Obecność Marii Machowskiej jako wykonawczyni partii solowej to gwarancja fascynującej i wciągającej interpretacji najwyższej próby.

Na drugą część koncertu złoży się dzieło bardzo odmienne – surowa i majestatyczna I Symfonia c-moll op. 68 Johannesa Brahmsa. Dzieło o ciemnym, gęstym i nasyconym kolorycie brzmienia, melancholijne i miejscami heroiczne w wyrazie. Maestro Jacek Kaspszyk udowodnił już wielokrotnie, że dzieła obu kompozytorów interpretuje po mistrzowsku. Warszawskich melomanów czekają wyjątkowe koncerty, które z pewnością  na długo pozostaną w pamięci.

Organizatorzy zapraszają również na wykład prowadzający Piotra Maculewicza Afirmacja klasyków – kontestacja klasyków. Przełomowe dzieła Brahmsa i Szymanowskiego. Spotkanie odbędzie się w piątek, 14 października, wyjątkowo w Sali Koncertowej. Na prelekcję organizatorzy zapraszają również osoby posiadające bilet na koncert sobotni.

Jacek Kaspszyk i Maria Machowska
14 października 2016 roku, godz. 19.30
15 października 2016 roku, godz. 18.00
Filharmonia Narodowa w Warszawie

Dodaj komentarz