• 2016-10-07

Elżbieta Dzikowska, Patrzeć i widzieć

Piękna Galeria w Warszawie zaprasza na wystawę fotografii Elżbiety Dzikowskiej Patrzeć i widzieć.

Fot. Elżbieta Dzikowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Elżbieta Dzikowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa przedstawia abstrakcyjne fotografie natury oraz zdjęcia z niedawnej podróży do Etiopii. To przede wszystkim fotografie ludzi, kobiet, mężczyzn, dzieci w tradycyjnych strojach i ozdobach, matki karmiące niemowlęta, wiekowi starcy.

Elżbieta Dzikowska od lat podróżuje po świecie i Polsce, fotografując ludzi i miejsca, zabytki i pejzaże, obrzędy i stroje. Swoim wyszkolonym okiem historyka sztuki analizuje również obrazy „zapisane” przez nią aparatem fotograficznym, odkrywając nowy, równie pasjonujący obszar do eksploatacji. Podróżniczka widzi obrazy istniejące czasami przez sekundy, a czasami przez lata, na powierzchni wody, zastygłego kawałka lawy, piasku pustyni, kałuży błota, kory drzewa, spękanej ziemi. Trudne do zauważenia gołym okiem, bliskie niektórym dziełom sztuki współczesnej, dopiero wtedy, gdy zostają sfotografowane, a odbitki powiększone. W niektórych swych pracach Elżbieta Dzikowska wykorzystuje powierzchnie stabilne, płaszczyzny nieruchome. Główną rolę natomiast w jej fotografiach abstrakcyjnych odgrywa światło, które nigdy nie jest stabilne, zmienia się z porami dnia, roku szerokością geograficzną, kaprysami pogody, czyniąc naturę niezwykłą.

Elżbieta Dzikowska – Historyk sztuki i krytyk, autorka wielu wystaw, żyjąca w stałym kontakcie ze sztuką współczesną, przyjaźniąca się z artystami, fotografująca „od zawsze” sztukę dawną i powstającą na jej oczach. Napisała kilka książek o Ameryce Łacińskiej. Wydała 50 wywiadów z artystami w albumie Polacy w sztuce świata. Opracowała przewodnik Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce. Przez wiele lat prowadziła z mężem, Tony’m Halikiem, program telewizyjny Pieprz i wanilia. Jest członkiem Polskiego Oddziału The Explorers Club i Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Jej pasją jest fotografia. Mieszka i pracuje w Warszawie. Nadal wiele podróżuje.

Fot. Elżbieta Dzikowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Elżbieta Dzikowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Elżbieta Dzikowska, Patrzeć i widzieć
Od 23 września do 20 października 2016 roku
Piękna Galeria w Warszawie

Dodaj komentarz