Do Wrocławia, do Wrocławia

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na wystawę absolwentek i absolwentów Akademii Sztuk Wizualnych w Dreźnie Do Wrocławia, do Wrocławia.

Benjamin Stölzel, bez tytułu, 2015, fot. Robert Vanis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Benjamin Stölzel, bez tytułu, 2015, fot. Robert Vanis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa w Muzeum Współczesnym Wrocław jest drezdeńską rewizytą po kwietniowej prezentacji studentów z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta w Galerii Oktogon w Dreźnie. Wystawa prac studentów z Wrocławia zainicjowała równocześnie projekt Pociąg do Sztuki.

Ten wielowymiarowy projekt, którego inicjatorem i organizatorem jest Goerlitzer Kulturservicegesellschaft, a partnerami Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta z Wrocławia i Akademia Sztuk Wizualnych w Dreźnie jest skoncentrowany na działaniach artystycznych w pociągach relacji Wrocław–Drezno i prezentuje szeroką panoramę różnorodnych postaw artystycznych Drezna i Wrocławia.

W kwietniu 2016 roku 40 polskich studentów ASP we Wrocławiu wzięło udział w wystawie Do Drezna, do Drezna w Galerii Oktogon w Dreźnie, teraz 20 absolwentów Akademii Sztuk Wizualnych w Dreźnie odwiedzi z wystawą tegoroczną Stolicę Kultury. W ten sposób po raz pierwszy zostanie we Wrocławiu zaprezentowana Młoda Sztuka z Drezna.

Zainspirowani położonym w centrum miasta schronem przy pl. Strzegomskim, w którym znajduje się siedziba Muzeum Współczesnego Wrocław, a także wspólną historią, młodzi artyści z Drezna zaprezentują wystawę artystycznych przestrzeni: centralnych i powierzchniowych, intymnych światów i pozaziemskich perspektyw, miejskich przestrzeni, obszarów aktywności i przestrzeni organicznych. Artyści poruszą problem zawłaszczania przestrzeni, zniszczenia i przeorganizowania w kontekście dyskusji o architektonicznych strukturach obszarów urbanistycznych, podejmą także refleksję dotyczącą nastrojów w obliczu współczesności.

Pokaz obejmuje różnorodne kreacje artystyczne: malarstwo, rysunek, rzeźbę oraz wideo, instalację i performance, jak również realizacje dedykowane specjalnie do przestrzeni Muzeum Współczesnego Wrocław.

Susane Greinke

Sarah Gosdschan, „Ohne Titel”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sarah Gosdschan, „Ohne Titel”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści: Marie Athenstädt, Ella Becker, Julia Boswank, Justus Bräutigam, Elizabeth Charnock, Alexander Endrullat, Arina Essipowitsch, Sarah Gosdschan, Wiebke Herrmann, Susa Luis, Stephanie Lüning, Moe Matsuhashi, Paul M. Müller, Lisa Pahlke, Sylvia Pásztor, Charlotte Perrin, Bianca Rüterbories, Marten Schech, Adéla Součková, Benjamin Stölzel

Do Wrocławia, do Wrocławia. Absolwentki i absolwenci Akademii Sztuk Wizualnych w Dreźnie
Kuratorka: Susanne Greinke (HfBK Dresden)
Od 8 do 30 października 2016 roku
Wernisaż: 7 października 2016 roku, godz. 18.00
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz