Ruszył nabór do drugiej edycji Laboratorium Słowa

Rusza druga edycja Laboratorium Słowa w Lublinie – projektu, który ma pomóc na samym początku drogi młodym krytykom, pisarzom i poetom. W zeszłorocznej, pilotażowej edycji projektu wzięło udział około siedemdziesięciu osób.

Laboratorium Słowa, logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

Laboratorium Słowa, logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program skierowany jest do młodzieży ze szkół średnich, studentów oraz wszystkich osób zainteresowanych literaturą. Podczas zajęć prowadzący będą omawiać i dyskutować z uczestnikami nadesłane próby literackie, przybliżać twórczość znanych pisarzy oraz pomagać rozwinąć praktyczne umiejętności poetyckie, pisarskie i krytycznoliterackie. Uczestnicy programu otrzymają także pomoc w publikacji swoich tekstów oraz przygotowaniu własnej „propozycji wydawniczej”.

W ramach programu odbędą się warsztaty kreatywnego pisania, poetyckie i krytycznoliterackie. Będą prowadzone są przez doświadczonych krytyków, poetów i prozaików. Uczestnicy Laboratorium mogą brać udział we wszystkich lub jedynie w wybranych warsztatach.

Zgłoszenia należy nadsyłać na adres: maciej.tuora@tnn.lublin.pl do 18 października. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 18 października o godzinie 18.00 w Domu Słów w Lublinie. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Laboratorium Słowa, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Laboratorium Słowa, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty Kreatywnego Pisania – pisz o rzeczach, które Cię denerwują, które przerażają, które sprawiają radość – o tych rzeczach warto pisać, inne to tylko strata czasu. Znajdź swój nowy, oryginalny styl i głos. Napisz opowiadanie, które sam chciałbyś przeczytać.

Warsztaty Kreatywnego Pisania skierowane są do wszystkich osób, które pragną rozwijać umiejętność pisania – zarówno tych zaznajomionych z warsztatem literackim, jak i amatorów w tej dziedzinie. Obejmują one niezbędną teorię na temat form literackich, a przede wszystkim skupiają się na praktyce. Ich prowadzący korzystają z opracowanych przez współczesnych autorów technik i stylów, w tym z techniki Toma Spanbauera dangerous writing oraz dziennikarskiego stylu gonzo.

W trakcie warsztatów wszyscy są autorami; uczestnicy mają szansę przedstawiać swoje własne próby literackie, dyskutować na ich temat, wymieniać się wiedzą, poradami i stworzyć miejsce dla młodych twórców, pisarzy, dziennikarzy.

Prowadzącym jest Maciej Tuora – absolwent dziennikarstwa, autor, scenarzysta. Debiutował w 2012 roku. Od 2014 związany jest z instytucją Dom Słów w Lublinie.

Warsztaty Poetyckie – skierowane do osób powyżej piętnastego roku życia piszących wiersze oraz prozę poetycką. Podczas zajęć prowadzący będą omawiać i dyskutować z uczestnikami o nadesłanych tekstach poetyckich. Oprócz pracy z utworami uczestników analizie poddane zostaną wiersze poetów uznanych, zarówno tych należących już do ścisłego kanonu światowego, jak i tych tworzących współcześnie. Podczas spotkań prowadzący nakreslą także mapę polskiego rynku wydawniczego, podpowiedzą, gdzie publikować wiersze i jak zredagować książkę poetycką. W ramach ćwiczenia warsztatu poetyckiego na uczestników czekać będzie szereg interesujących działań twórczych oraz możliwość pracy na materiałach zgromadzonych przez Dom Słów. Warsztaty mają charakter cykliczny. Poprowadzą je poeci lubelscy z fachowym wykształceniem filologicznym, a co jakiś czas goście specjalni Laboratorium Domu Słów.

W ofercie:

  • pomoc w rozwijaniu warsztatu poetyckiego uczestników poprzez grupową pracę z ich tekstami,
  • fachowe porady w zakresie historii i teorii literatury,
  • rozwijanie „świadomości literackiej” uczestników poprzez grupową pracę z tekstami najlepszych światowych poetów,
  • zapoznanie z polskim poetyckim rynkiem wydawniczym,
  • szereg ćwiczeń i zadań rozwijających kreatywność uczestników,
  • pomoc w prezentacji utworów własnych na forum publicznym,
  • możliwość pierwszej publikacji na Stronach Domu Słów i Miasta Poezji,
  • możliwość stworzenia ciekawej grupy ćwiczeniowej umożliwiającą swobodną wymianę myśli.

Prowadzący: Kamil Brewiński – poeta. Wiersze publikował w najważniejszych polskich periodykach literackich. W 2014 roku jego debiutancki zbiór wierszy Clubbing został nominowany do nagrody poetyckiej Silesius. Jego wiersze były tłumaczone na język angielski. Urodził się i mieszka w Lublinie.

Warsztaty krytycznoliterackie – choć artyści i literaci nigdy tego nie przyznają, uwielbiają krytyków. Bo krytyk to najuważniejszy odbiorca – pierwszy czytelnik, jeden z pierwszych widzów. Krytyk to ktoś, kto zawsze ma swój własny głos – niezależny, bezkompromisowy, czasem bezczelny. To także jeden z tych nielicznych ludzi, którzy potrafią powiedzieć, dlaczego coś jest piękne, a coś innego brzydkie. I dlatego tak chętnie czyta się dobrych krytyków. Jeśli masz więcej niż szesnaście lat, własne zdanie i nie wiesz jeszcze, czy wolisz zostać dziennikarzem, czy pisarzem – ten warsztat jest dla ciebie. Uczestnicy będą rozmawiać, kłócić się, będą też pisać o kulturze i gdy przyjdzie im ochota: publikować swoje teksty. Warsztaty będą skupione na praktyce krytycznego pisania oraz sposobach odbioru literatury i sztuki.

Prowadzący: Grzegorz Jędrek – raz krytyk literacki, a raz PR-owiec. Zajmuje się poezją najnowszą (zaangażowaną i cybernetyczną) i rewolucjami kultury cyfrowej w literaturze. Kiedyś jeden z założycieli pisma „Dworzec Wschodni” i portalu katedrakrytyki.pl. Na KUL prowadzi zajęcia dotyczące wpływu Nowych Mediów na literaturę. Pracuje w PR, ale życie spędziłby najchętniej na czytaniu.

Laboratorium Słowa – druga edycja
Termin przesyłania zgłoszeń: 18 października 2016 roku
Spotkanie organizacyjne: 18 października 2016 roku, godz. 18.00
Dom Słów w Lublinie (wejście od podwórka ul. Królewskiej 17)

Dodaj komentarz