Michał Staszczak, Sen o zapomnieniu

Miejska Galeria Sztuki zaprasza 7 października na wystawę Michała Staszczaka pt. Sen o zapomnieniu.

Michał Staszczak, „Sen o zapomnieniu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Staszczak, „Sen o zapomnieniu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Staszczak o wystawie:

Surrealistyczne asamblaże, które tworzę, są odzwierciedleniem mojego postrzegania świata jako ciągle zmieniającego się kolażu. Są próbą zatrzymania na chwilę czasu i przejęcia kontroli nad płynnością materii. Wreszcie, dzięki ich jednocześnie hetero i homogenicznej strukturze, pozwalają na podjęcie gry z widzem, w której zaburzam jego zwyczajowe postrzeganie rzeczywistości i niejako zmuszam do odkrywania znajomych kształtów na nowo(…) Lubię również eksperymentować ze sposobem ekspozycji swoich prac. Celowo utrudniam ich percepcję, ukrywając je na różne sposoby.

Centralnym punktem tytułowej instalacji Sen o zapomnieniu jest płaskorzeźba wykonana z aluminium. Powierzchnia obiektu jest praktycznie gładka, pozostają na niej tylko ślady tarczy szlifierki. W przypadku tej pracy postanowiłem wcale nie pokazać widzowi oryginalnej płaskorzeźby w sensie fizycznym, choć istniała ona kilka miesięcy wcześniej (…) Sen o zapomnieniu ma dla mnie znaczenie symboliczne i jest kolejnym krokiem w moich eksperymentach z przesuwaniem granicy nieobecności dzieła.

Michał Staszczak – urodził się w  1979 roku, ukończył rzeźbę we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w 2005 roku. Dyplom zrealizował pod opieką prof. Leona Podsiadłego, przez wiele lat współpracował również z prof. Jackiem Dworskim. Obecnie prowadzi pracownię odlewniczą w rodzimej uczelni, od września 2016 roku pełni funkcję kierownika Katedry Technik Rzeźbiarskich. W listopadzie 2012 obronił tytuł doktora. Członek zarządu Związku Polskich Artystów Plastyków (oddział Wrocław). Autor statuetki Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, statuetki Nagrody Prezydenta Wrocławia oraz rzeźby Krokodyla dla wrocławskiego Teatru Kalambur. Prowadzi warsztaty i pokazy odlewnictwa artystycznego, buduje piece odlewnicze. Jest dyrektorem Festiwalu Wysokich Temperatur – otwartej imprezy artystycznej organizowanej w ASP Wrocław, której ideą jest integracja i prezentacja artystów wykorzystujących ogień w swojej działalności twórczej. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe, a jego prace znajdują się w zbiorach w kraju i za granicą.

Michał Staszczak, Sen o zapomnieniu
Kuratorka: Małgorzata Dzięgielewska
Od 7 października do 6 listopada 2016 roku
Wernisaż: 7 października 2016 roku, godz. 17.00
Galeria Bałucka w Łodzi

Dodaj komentarz