• 2016-10-05

Dni Patronów

Od 6 do 9 października we Wrocławskim Teatrze Współczesnym będą trwały Dni Patronów – poświęcone życiu i twórczości Kajzara, Karpowicza i Różewicza.

„Dni Patronów” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dni Patronów” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Wrocławskiego Teatru Współczesnego Strefy Kontaktu 2016 w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury to między innymi koprodukcje i własne realizacje tekstów Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza, a także konkurs dramaturgiczny i wystawienia najnowszych sztuk polskich autorów niemal od razu po ich napisaniu. Do konkursu organizatorzy zaprosili nie tylko dramatopisarzy, ale również scenarzystów filmowych, poetów, prozaików, publicystów, aktorów i performerów, którzy debiutują u nas w nowej roli. Głównym celem było inicjowanie i wspieranie twórczości dramaturgicznej poszukującej nowych form wyrazu, oryginalnego języka teatralnego. Takie właśnie były strategie twórcze Kajzara, Karpowicza i Różewicza – twórców wrażliwych na otaczającą ich rzeczywistość i nieustannie eksperymentujących w poszukiwaniu jej artystycznego wcielenia.

Strefy Kontaktu to projekt nawiązujący do bogatej tradycji dramaturgicznej Wrocławia i sceny przy ul. Rzeźniczej. W latach 60. i 70. utwory patronów tego projektu wyznaczały jej profil programowy. Ich dzieła należały do kategorii najbardziej nowatorskich, eksperymentalnych zjawisk teatralnych w Polsce, były świadectwem podjętego przez ich autorów twórczego ryzyka. Sztuki te gościły także często w repertuarze wrocławskiego Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych, były na nim nagradzane i dyskutowane. Nieprzypadkowo zatem, odwołując się do tej tradycji, organizatorzy ustanowili Kajzara, Karpowicza i Różewicza patronami projektu Strefy Kontaktu 2016 i właśnie im będą poświęcone październikowe Dni Patronów.

Program:

6 października, czwartek

  • 19.15 – Tadeusz Różewicz: Nauka chodzenia – pokaz przedpremierowy

7 października, piątek

  • 19.15 – Tadeusz Różewicz: Nauka chodzenia – Premiera, reż. Paweł Miśkiewicz

8 października, sobota

  • 18.00 – Tymoteusz Karpowicz: Zakup z dostawą na miejsce, reż. Marek Fiedor [czytanie performatywne]
  • 19.15 – Tadeusz Różewicz: Nauka chodzenia
  • 20.00 – Tadeusz Różewicz: Kartoteka, reż. Marcin Kalisz [koprodukcja WTW z krakowskim Teatrem Ludowym]

9 października, niedziela

  • 18.00 – Helmut Kajzar: Gwiazda, reż. Krzysztof Czeczot [transmisja radiowa]. Premiera: 24 września 2016 roku.

Strefy Kontaktu 2016 | Dni Patronów
Od 6 do 9 października 2016 roku
Wrocławski Teatr Współczesny

Dodaj komentarz